„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Guciu

Mea pulpa

Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w kolarstwie górskim, ujawniła, że do swego ulubionego bicykla mówi pieszczotliwie „Guciu”. Mało tego, twierdzi: „odnoszę się do niego z szacunkiem i staram się go nie rozgniewać”. Jak widać, spędzanie czasu pomiędzy pedałami dobrze wpływa na wyobraźnię.

• Oto nowa jakość w krajowej reklamie. Mamy Adama Małysza i Marcina Gortata wystąpiły w reklamie serka Bakuś. To podobno dzięki takim produktom chłopcy są, jacy są. W przypadku mojej mamy, na szczęście, nie jest to możliwe. Nie można bowiem reklamować tego, dzięki czemu jestem, jaki jestem.

• Do sensacyjnego odkrycia doszło ostatnio na antenie TVN. Okazało się, że czeski mistrz tańca Jan Kliment jest byłym hutnikiem. Obejrzałem go w akcji na parkiecie z Edytą Górniak. Rzeczywiście, dawał do pieca.

• Do zimnej wojny informacyjnej doszło ostatnio pomiędzy brukowcami amerykańskimi a polskimi. Te pierwsze twierdzą, że Collin Farrel porzucił Alicję Bachledę-Curuś, a te drugie obstają przy tym, że nie rzucił. Dziennikarze starali się dotrzeć do aktora, by rzucił światło na sprawę, lecz on będąc ewidentnie we wczorajszej formie, rzucił coś całkowicie innego...

• To jest news miesiąca. Andrzej Gołota, czarny koń „Tańca z Gwiazdami”, wyraził ochotę powrotu na ring bokserski. Podobno poprawił trzymanie ramy, pracę stóp oraz kontakt z partnerką. Trwają poszukiwania odpowiedniej kandydatki.

• Oto najlepszy dowód na przejście ze sfery sacrum do strefy popkulturowego profanum. Trójmiejski zespół Holly Smoke, który jeszcze niedawno promował numer o Lechu Wałęsie, nagrał piosenkę o Tadeuszu R. „Pan dyrektor z Torunia, on ma wszystko co trzeba, siedem domów, samochód, za to pójdzie do nieba”. Ekskomunika tak pewna jak listy przebojów.

Janusz Rewiński, słynny satyryk patriota, ledwo wrócił na antenę TVP 1 z nowym programem, a już jego program okazał się historią. Panu Januszowi podziękowano za rozweselanie narodu. Dowcipny pan Janusz pragnie wrócić do rolnictwa. Jeśli będzie uprawiał rolę tak skutecznie jak poczucie humoru, czeka nas głód i zbieractwo runa.

• No i mamy kolejne pożegnanie z anteną. Program „W roli głównej”, prowadzony przez Magdę Mołek, znika z anten TVN. Ostatni ma być poświęcony w całości autorce, podobnie jak poprzednie.

• Ciekawy, choć mocno subiektywny, ranking polskich imprezowiczów przedstawia w magazynie „Kawa” dziennikarz Robert Leszczyński. Na pierwszym miejscu Piotr Skrzynecki, dalej Leopold Tyrmand i Stanisław Przybyszewski. Wszystkich młodych czytelników informuję, że aktualnie są małe szanse spotkania się z nimi na wspólnym melanżu.

• No i wreszcie jest. Książka, na którą się czeka i której zakup to nie wstyd. „Rock Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą” to biografia dziennikarza, prezentera, showmana, aktora, tekściarza Wojciecha Manna. Po sztangach, tancerzach, rozwodach i agentach literatura znowu zaczęła być piękna.

• Tego jeszcze nie było. Wiadomo jest, że istotą bycia raperem jest lanie wszystkich po gębie, ale żeby tak samo potraktować nieżyjącego? Raper Mezo wziął na warsztat numery Marka Grechuty. Po wysłuchaniu „Nie dokazuj” i „Dni, których jeszcze nie znamy” mam ochotę powiedzieć: Mezo. Nie znasz dnia ani godziny...

• W „Gazecie Wyborczej” jak zwykle intensywna intelektualnie Marysia Peszek. „Ja się nie puszczam. Bo się brzydzę i za bardzo się wstydzę. Nawet gdy się schlam, pion swój mam. Lubię się za to całować. Z innymi...”. Jak kończy Marysia, musicie doczytać sobie na własną rękę.

Joanna Pacuła, polska aktorka mieszkająca w USA, znana głównie z tego, że bardzo szybko zapomniała język polski, nie została honorowym obywatelem Tomaszowa Lubelskiego. Koalicja radnych PO i PiS oddaliła jej kandydaturę, pomimo że artystka tam się urodziła. Joannę wsparli tylko koledzy z klasy IV A. To i tak postęp, bo w Stanach grywała głównie w filmach klasy B.

• Dobrą prasą może pochwalić się ostatnio aktor Zbigniew Buczkowski. Media poinformowały bowiem, że Zbigniew B. wykorzystał swoje znajomości i dogadał się z egzaminatorem co do testów na prawo jazdy kategorii B i E. I to w Suwałkach. Konia z przyczepą temu, kto uwierzy, że pojechał tam bez wspomagania.

Polityka 44.2010 (2780) z dnia 30.10.2010; Kultura; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Guciu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną