Kultura

Kino domowe/DVD 2010

Wydarzenia kulturalne 2010: Kino domowe

Nr 1: Yasujiro Ozu. Tokijska opowieść - kadr z filmu Nr 1: Yasujiro Ozu. Tokijska opowieść - kadr z filmu materiały prasowe
Najważniejsze filmy, które nam przyszło oglądać w domowych pieleszach (np. na DVD) w 2010 roku.
Nr 8: Lech Majewski. Wyd. Galapagosmateriały prasowe Nr 8: Lech Majewski. Wyd. Galapagos
Nr 9: Grzegorz Królikiewicz. Wyd. Kino Polskamateriały prasowe Nr 9: Grzegorz Królikiewicz. Wyd. Kino Polska
Nr 10: Jane Campion. Wyd. Best FilmPiotr Szymaszek/BEW Nr 10: Jane Campion. Wyd. Best Film

1. Yasujiro Ozu. Wyd. GutekFilm
Sześć arcydzieł zmarłego pół wieku temu „najbardziej japońskiego z japońskich reżyserów” w tym legendarna „Tokijska opowieść”.
Więcej >>

2. Werner Herzog. Wyd. Against Gravity
15 dokumentów, które polemizują z europocentrycznym spojrzeniem na rzeczywistość otwierając się na wrażliwość innych religii i kultur. Wiele nie było dotąd w Polsce znanych. 

3. Clint Eastwood. Wyd. Galapagos
Monumentalne wydanie najbardziej reprezentatywnej części dorobku hollywoodzkiego mistrza (aktora i reżysera). W cyklu nie zabrakło m.in. cieszącej się wielką popularnością serii o Brudnym Harrym.

4. Krzysztof Kieślowski. Wyd. Best Film
Kolekcja liczy aż dziewięć pozycji. Po raz pierwszy na DVD dwa „krótkie” filmy: o miłości i zabijaniu oraz nagrodzony na festiwalu w Moskwie „Amator”. 

5. Pacyfik. Wyd. Galapagos
Epicki, 10-częściowy serial o szlaku bojowym amerykańskich żołnierzy marynarki wojennej walczących z Japończykami w czasie II wojny światowej. Oszałamiające sceny batalistyczne, mimo hollywoodzkiego rozmachu wiarygodna lekcja historii.

6. Niezwykły świat, Najpiękniejsze oceany. Wyd. Best Film
Wysokiej klasy specjaliści od dokumentów przyrodniczych z  BBC prezentują ekstremalną podróż po najpiękniejszych zakątkach Ziemi. Zachwycające, dalekie od  pocztówkowego banału.

7. Francois Truffaut. Wyd. Kino Świat
Klasyk francuskiej nowej fali w przekrojowym wyborze, zawierającym zarówno jego wczesne dokonania jak i filmy kręcone u schyłku życia.

8. Lech Majewski. Wyd. Galapagos
Znawca średniowiecznego malarstwa. Pisarz z zacięciem metafizycznym. Reżyser-eksperymentator. Spadkobierca Teofila Ociepki. Kim jest autor „Ogrodów rozkoszy ziemskich”? Warto to sprawdzić.
Więcej >>

9. Grzegorz Królikiewicz. Wyd. Kino Polska, TiM Film Studio
Wykładowca łódzkiej filmówki, jeden z najbardziej radykalnych polskich reżyserów w 4 fabularnych odsłonach zawierających największe jego dokonania.
Więcej >>

10. Jane Campion. Wyd. Best Film
Dwa arcydzieła australijskiej reżyserki: „Jaśniejszą od gwiazd” i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Fortepian” uzupełnia tomik poezji Johna Keatsa w tłumaczeniu Barańczaka.
Więcej >>

Kino domowe/DVD

1.    Yasujiro Ozu. Wyd. GutekFilm. Sześć arcydzieł zmarłego pół wieku temu „najbardziej japońskiego z japońskich reżyserów” w tym legendarna „Tokijska opowieść”.

2.    Werner Herzog. Wyd. Against Gravity. 15 dokumentów, które polemizują z europocentrycznym spojrzeniem na rzeczywistość otwierając się na wrażliwość innych religii i kultur. Wiele nie było dotąd w Polsce znanych. 

3.    Clint Eastwood. Wyd. Galapagos. Monumentalne wydanie najbardziej reprezentatywnej części dorobku hollywoodzkiego mistrza (aktora i reżysera). W cyklu nie zabrakło m.in. cieszącej się wielką popularnością serii o Brudnym Harrym.

4.    Krzysztof Kieślowski. Wyd. Best Film. Kolekcja liczy aż dziewięć pozycji. Po raz pierwszy na DVD dwa „krótkie” filmy: o miłości i zabijaniu oraz nagrodzony na festiwalu w Moskwie „Amator”.  

5.    Pacyfik. Wyd. Galapagos. Epicki, 10-częściowy serial o szlaku bojowym amerykańskich żołnierzy marynarki wojennej walczących z Japończykami w czasie II wojny światowej. Oszałamiające sceny batalistyczne, mimo hollywoodzkiego rozmachu wiarygodna lekcja historii.

6.    Niezwykły świat, Najpiękniejsze oceany. Wyd. Best Film. Wysokiej klasy specjaliści od dokumentów przyrodniczych z  BBC prezentują ekstremalną podróż po najpiękniejszych zakątkach Ziemi. Zachwycające, dalekie od  pocztówkowego banału.

7.    Francois Truffaut. Wyd. Kino Świat. Klasyk francuskiej nowej fali w przekrojowym wyborze, zawierającym zarówno jego wczesne dokonania jak i filmy kręcone u schyłku życia.

8.    Lech Majewski. Wyd. Galapagos. Znawca średniowiecznego malarstwa. Pisarz z zacięciem metafizycznym. Reżyser-eksperymentator. Spadkobierca Teofila Ociepki. Kim jest autor „Ogrodów rozkoszy ziemskich”? Warto to sprawdzić.

9.    Grzegorz Królikiewicz. Wyd. Kino Polska, TiM Film Studio. Wykładowca łódzkiej filmówki, jeden z najbardziej radykalnych polskich reżyserów w 4 fabularnych odsłonach zawierających największe jego dokonania.

10.                       Jane Campion. Wyd. Best Film. Dwa arcydzieła australijskiej reżyserki: „Jaśniejszą od gwiazd” i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Fortepian” uzupełnia tomik poezji Johna Keatsa w tłumaczeniu Barańczaka.

Janusz Wróblewski

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną