Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

10 twarzy Macia Morettiego

Muzyczny Paszportowiec w 10 odsłonach

Bohater tego artykułu Bohater tego artykułu Tadeusz Późniak / Polityka
Powiedzieć przy okazji Macia Morettiego o jednej płycie czy jednym zespole to nic nie powiedzieć. Jeśli prześledzimy ostatnią dekadę, znajdziemy co najmniej dziesięć różnych twarzy tego warszawskiego muzyka i organizatora sceny alternatywnej.

1. Mitch & Mitch

Kim tu jest Macio? Jednym z dwóch Mitchów, czyli liderów grupy, której skład zmienia się często i obejmuje grono dość szerokie: od starych znajomych z punkowych czasów i zespołów Starzy Singers czy Baaba (patrz dalej), po czołowego wiolonczelistę znanego choćby z koncertów „Warszawskiej Jesieni”, Andrzeja Bauera. Wszyscy pod pseudonimami. Moretti grywa tu przede wszystkim na basie. Na legendarnych koncertach pełni też ważną rolę konferansjera.

Od kiedy? 2004

Znaki szczególne? Perfekcyjna gra z kiczem i kliszami. Od anglojęzyczej konferansjerki, sięgania po country, po romans z tapetą muzyczną lat 50. – egzotycznymi utworami jazzowymi – na ostatniej płycie.

Tak grali na początku:




A tak w czasie ostatniej trasy koncertowej:





2. Paristetris

Kim tu jest Macio? Jednym z trojga założycieli tej polsko-argentyńskiej grupy. Gra na perkusji, a towarzyszą mu Marcin Masecki (instrumenty klawiszowe) i Candelaria Saenz-Valiente (śpiew). Wydali dwie płyty. Obie ukazały się nakładem Lado ABC – niezależnej firmy płytowej założonej przez Macia.

Od kiedy? 2009

Znaki szczególne? Na scenie pozostałych muzyków przesłania trochę osobowość wokalistki, Argentynki mieszkającej na stałe w Polsce. Muzycznie to bardzo ciekawa wizja muzyki pop.




3. Shofar

Kim tu jest Macio? Perkusistą w trio grającym nową muzykę żydowską, wychodzącą z improwizacji jazzowej i pieśni chasydzkich. Pozostali muzycy to najlepsi polscy instrumentaliści w swoich kategoriach: gitarzysta Raphael Rogiński i saksofonista/klarnecista Mikołaj Trzaska. Dla Morettiego to tylko jedna z wielu wycieczek na terytorium muzyki improwizowanej. Współpracował często z innymi (poza Trzaską) muzykami sceny yassowej. Został też zaproszony do warszawskiej wersji formacji Cobra kierowanej przez Johna Zorna.

Od kiedy? 2007

Znaki szczególne? Często występują na festiwalach kultury żydowskiej, chociaż – jeśli posłuchać – są dalecy od tego, czego publiczność tych festiwali spodziewa się w pierwszej kolejności.

Poniżej fragment koncertu Shofar w składzie powiększonym o Clementine Gasser (wiolonczela) i Michaela Zeranga (kontrabas):




4. Kasia Nosowska i inni

Kim tu jest Macio? Muzycznie właściwie nikim, towarzyszy natomiast ostatnim poczynaniom grupy Hey i Kasi Nosowskiej jako grafik, autor koncepcji okładek, a nawet wideoklipów. Za płytę „Echosystem” grupy Hey Macio Moretti dostał pierwszą w życiu nagrodę Fryderyka – właśnie jako projektant okładki. Jeszcze kilka lat temu nie utrzymywał się z muzyki, a zarabiał jako grafik.

Od kiedy? 2005

Znaki szczególne? Jako grafik Moretti jest minimalistyczny („Na baterie” duetu Moretti-Wirkus, „Echosystem” Heya), podchodzi do każdego projektu bardzo indywidualnie, proponuje oddzielne koncepcje, bawi się liternictwem („UniSexBlues” Nosowskiej).

Wideoklip Nosowskiej „Era retuszera”, Moretti pojawia się tu osobiście, na początku drugiej minuty:




5. Bassisters Orchestra

Kim tu jest Macio? Perkusistą w supergrupie, która miała połączyć siły dwóch potężnych środowisk alternatywnych: trójmiejskiego i warszawskiego. Założona z inicjatywy basisty Pink Freud Wojtka Mazolewskiego, obejmowała takich muzyków jak Fisz i Emade (bracia Waglewscy), Mikołaj Trzaska (Miłość, Łoskot), Michał „Bunio” Skrok (Pink Freud, Dick4Dick).

Od kiedy? 2002

Znaki szczególne? Połączenie awangardy jazzowej i hip-hopu, świetnie wychodzi na koncertach.




6. Moretti-Wirkus

Kim tu jest Macio? Jednym z dwóch perkusistów w duecie dwóch perkusistów. To czysta improwizacja, wychodząca poza ramy jazzu (zresztą Wirkus, mieszkający w Kolonii Polak, też ma korzenie punkrockowe), najbardziej abstrakcyjny projekt muzyczny, w jaki zaangażował się Moretti.

Od kiedy? 2002

Znaki szczególne? Aż dwie perkusje. Lub tylko dwie perkusje, zależy jak na to patrzeć.




7. Baaba, Baaba Kulka

Kim tu jest Macio? Perkusistą w grupie kierowanej przez Bartosza Webera (z którym zna się od czasów warszawskiej formacji Primitivo – teraz grywają wspólnie w Mitch & Mitch), która od muzyki elektronicznej przeszła do grania elektronicznej wersji jazzu przesyconej charakterystyczną dla Webera słabością do muzyki dziecięcej, a zrazem brzmień eksperymentalnych. Z czasem powstała druga formacja, w której członkowie Baaby wspólnie z wokalistką Gabą Kulką zasłynęli z wykonań (scenicznych) piosenek grupy Iron Maiden – ulubionego zespołu Morettiego z lat młodzieńczych.

Od kiedy? 2000

Znaki szczególne? Poczucie humoru, jak w większości grup, w które zaangażowany jest Macio.

Baaba na koncercie:




Baaba Kulka z kolei brzmi tak:




8. Królowie Życia

Kim tu jest? Basistą tribute-bandu Kombi, czyli grupy wykonującej tylko i wyłącznie przeboje tej formacji. Królowie Życia to legenda sceny alternatywnej lat 90. Wprawdzie nie umieli jeszcze perfekcyjnie grać i śpiewać, ale potrafili w doskonały sposób wywołać modę na lata 80.

Od kiedy? Okazjonalnie odradza się od 1996 roku.

Znaki szczególne? Każdy ich występ z założenia (tak wymyślił Macio) jest koncertem ostatnim. Może dlatego każdy z nich przechodzi do legendy.

Zespół reaktywował się ostatnio jako Królowie Życiaa (wyraźnie na wzór reaktywacji Kombi pod nazwą Kombii):




A tu dokument z jednego z pierwszych występów Królów Życiaa w roku 1997:





9. Starzy Singers

Kim tu jest Macio? Perkusistą w warszawskim kwartecie, który sam swoją muzykę opisywał jako „rock regresywny” – w przeciwieństwie do rocka progresywnego. Nagrali trzy albumy z mocną, punkową, garażowa muzyką, zebrali świetne recenzje – szczególnie za drugą płytę „Rock-A-Bubu”.

Od kiedy? 1994

Znaki szczególne? Jak nazwa wskazuje, jedna z najstarszych grup Macia (tą zupełnie najstarszą był heavymetalowy zespół Slage Image założony w roku 1991). Co nie zmienia faktu, że jej członkowie są w tej chwili aktywnymi postaciami młodej sceny muzycznej.




10. Mały Szu

Kim tu jest Macio? Do końca nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy w ogóle jest – choć należy przypuszczać, że ma związek z tą tajemniczą grupą, która jest rodzajem żartobliwej krajowej odpowiedzi na The Residents. Członkowie Małego Szu grywali swoje koncerty w Centrum Sztuki Współczesnej czy w galerii Raster w przebraniach i nie ujawniali swoich personaliów. Ich płyta „Pecah Belah” ukazała się jednak nakładem firmy Zgniłe Mięso Records, o której wiadomo, że należała do pomysłów Morettiego. W wywiadzie dla „City Magazine” przyznał się kiedyś, że jest menedżerem grupy.

Od kiedy? Trudno powiedzieć.

Znaki szczególne? Tylko i wyłącznie znaki szczególne, co powoduje, że trudno tu wymienić cokolwiek. W związku z tym, kiedy dzieje się coś szczególnego, można założyć, że to występ Małego Szu. Ten najbardziej mityczny miał miejsce w galerii Raster, gdzie zagrali unplugged: na syntezatorach niepodłączonych do prądu.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną