Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Mroczni i ironiczni

Lato z kryminałem 2011: zaczynamy!

Oto nasze propozycje kryminalne na lato 2011 Oto nasze propozycje kryminalne na lato 2011 Polityka
POLITYKA we współpracy z wydawnictwem W.A.B. przygotowała kolejną edycję „Lata z kryminałem”.
Polityka

Czego jak czego, ale wyrazistych, niebanalnych postaci zarówno pierwszego, jak i drugiego planu w książkach publikowanych w tej edycji „Lata z kryminałem” nie brakuje. Dwojga z nich nie trzeba chyba nikomu bliżej przedstawiać: to Kurt Wallander z powieści Henninga Mankella oraz Anastazja Kamieńska z książki Aleksandry Marininy „Płotki giną pierwsze”. Oboje znani nie tylko z powieści, ale również ich filmowych i serialowych adaptacji. W „Piątej kobiecie” nieco melancholijny, dręczony prywatnymi problemami komisarz z Ystad zmaga się ze sprawą serii morderstw, których na pozór nic nie łączy, a rozwiązanie zagadki wiąże się z koniecznością przeanalizowania skomplikowanych relacji pomiędzy mordercą a ofiarą. Podobnie niejasną, pokomplikowaną sprawę próbuje rozwiązać analityczka milicyjna Kamieńska, o której koledzy mówią, że ma „głowę jak komputer”. Tyle tylko, że Marinina, w odróżnieniu od Mankella, który koncentruje uwagę głównie na problemach społeczno-psychologicznych, przedstawia przede wszystkim kryminogenną przestrzeń styku biznesu i zorganizowanej przestępczości.

Głównym bohaterem mrocznej powieści Arnaldura Indriðasona, najpopularniejszego pisarza islandzkiego, jest policjant Erlendur Sveinsson z Reykjaviku – postać bardzo podobna do Wallandera. Podobnie jak Szwed ma problemy rodzinne, nawet poważniejsze, ponieważ jego córka jest ćpunką, równie jak tamten jest zgorzkniały i zmęczony życiem. Jednak z takim samym jak Wallander zapałem ściga „typowe islandzkie zbrodnie”, zwykle mające swoje źródło w alkoholizmie i rodzinnych patologiach.

Oprócz gliniarzy ponurych, udręczonych życiem i pracą, pojawiają się w prozie kryminalnej także bohaterowie nakreśleni – by tak rzec – pastelowymi barwami. To przypadek duetu bohaterów z cyklu Marthy Grimes, do którego należy książka „Pod Przechytrzonym Lisem”. Ta amerykańska autorka upodobała sobie angielską prowincję.

Akcja powieści rozgrywa się w nadmorskiej wiosce w hrabstwie York, a intryga budowana jest wokół tematu wstydliwych tajemnic arystokratycznego rodu i zemsty po latach. Śledztwo prowadzi inspektor Scotland Yardu Richard Jury, mężczyzna w średnim wieku, który mimo problemów z kobietami i motywacją do pracy podchodzi do życia z ironią i dystansem. W śledztwie czasami pomaga mu – a czasem przeszkadza – nieco zblazowany arystokrata, stuprocentowy dżentelmen Melrose Plant, poszukujący dreszczyku emocji.

Książkom Włocha Gianrica Carofiglia z cyklu o przypadkach prawnika Guido Guerrieriego właściwie bliżej jest do thrillerów sądowych niż do kryminałów. Ich główny bohater, mecenas z Bari, ma niezwykły talent do pakowania się w problemy i jest specjalistą od spraw pozornie nie do wygrania. Guido to mężczyzna po czterdziestce, który ma skłonności do depresji, cięty język i złośliwe poczucie humoru. W powieści „Z zamkniętymi oczami” zajmuje się sprawą przemocy wobec kobiet i żeby ochronić swoją klientkę, będzie musiał zaryzykować własną karierę.

Autorzy polskich serii kryminalnych, Tomasz Konatkowski i Marcin Wroński, tworząc swoich głównych bohaterów, odwołują się do tego samego wzorca, czyli schematu „policjanta po przejściach”, ale odmiennie rozkładają akcenty. Główna postać współczesnych kryminałów Konatkowskiego („Wilcza wyspa”, druga część cyklu, tyczy ciężkich przestępstw, w które zamieszani są zagraniczni biznesmeni) komisarz Adam Nowak to, na co wskazuje już nazwisko, zwyczajny facet i glina. Lubi piłkę nożną i dobrego rocka, ceni sobie spokój, choć w życiu nie ma go za wiele, unika brawury, w pracy stawia na trzymanie się procedur i skrupulatność w badaniu śladów, poszlak i dowodów.

Natomiast komisarz Zygmunt „Zyga” Maciejewski, postać stworzona przez Wrońskiego, jest równie malowniczy jak rzeczywistość Lublina w latach 30. ubiegłego wieku, w których rozgrywa się akcja „Morderstwa pod cenzurą”. „Zyga”, były bokser, to rasowy twardziel rodem z kart kryminału noir. Pije i pali jak smok, w kryminalnej robocie bardziej skłonny jest do używania pięści niż dedukowania, ściga złoczyńców z zajadłością pitbulla, trzyma się własnych zasad, nie przejmując się literą prawa.

Która z tych postaci stanie się, bądź już jest, Państwa ulubioną? Niezależnie od tego, czy będzie/jest to Wallander, Kamieńska czy Maciejewski, warto poznać wszystkich policjantów i prawników, którzy zasiedlają karty kryminałów prezentowanych w obecnej edycji „Lata z kryminałem”.

Kolekcja już dostępna na: www.skleppolityki.pl.

***

Kiedy kupić kryminał?

1 Gianrico Carofiglio, Z zamkniętymi oczami, w sprzedaży od 21 czerwca (wyjątkowo – wtorek)

2 Henning Mankell, Piąta kobieta, od 6 lipca (środa)

3 Martha Grimes, Pod Przechytrzonym Lisem, od 20 lipca

4 Tomasz Konatkowski, Wilcza wyspa, od 3 sierpnia

5 Arnaldur Indriðason, Grobowa cisza, od 17 sierpnia

6 Aleksandra Marinina, Płotki giną pierwsze, od 31 sierpnia

7 Marcin Wroński, Morderstwo pod cenzurą, od 14 września

Polityka 26.2011 (2813) z dnia 20.06.2011; Kultura; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Mroczni i ironiczni"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną