Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Książki dojrzewają jesienią

20 książek na jesień – premiery, bestsellery

Jon Helgason / PantherMedia
Po lecie, które nie rozpieszczało – ani pod względem pogody, ani jeśli chodzi o nowości książkowe – jesienią nie zabraknie wielkich wydarzeń literackich. Sprawdzamy, co będzie można przeczytać w długie jesienne wieczory.
materiały prasowe
materiały prasowe
Materiały promocyjne
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

 

Literatura piękna - powieści

Michael Cunningham, „Nim zapadnie noc”, Rebis
Peter i Rebeka Harrisowie mieszkają na Manhattanie. On jest marszandem, ona redaktorem. Stanowią doskonałe, zadowolone z życia małżeństwo. Sielankę przerywa pojawienie się niesfornego brata Rebeki, Ethana, który prowokuje Petera do refleksji nad własnym życiem. Michael Cunningham znany jest dzięki znakomitej ekranizacji powieści „Godziny” w reżyserii Stephena Daldry’ego. Sama powieść również cieszyła się powodzeniem, zdobywając m.in. nagrodę Pulitzera.

data wydania: 20 września


Carlos Fuentes, „Wola i Fortuna”, Świat Książki

Nowa powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy południowoamerykańskich. Jozue i Jerycho są jak Kastor i Polluks. W końcu jednak drogi przyjaciół się rozchodzą. Jozue trafia do świata wielkiego biznesu, Jerycho zaś do świata wielkiej polityki. Kiedy w ich życiu pojawia się piękna Asunta Jordán, Kastor i Polluks zmieniają się w innych braci: Kaina i Abla. Na tle tej intrygi Fuentes - jak zawsze - prezentuje czytelnikom najważniejsze problemy współczesnego Meksyku.

data wydania: 21 września



Orhan Pamuk, „Czarna księga”, WL

Turecki noblista zyskał w Polsce wierną publiczność, co w wypadku laureatów najbardziej prestiżowej literackiej nagrody na świecie wcale nie jest regułą. „Czarna księga” ukazała się w oryginale w 1990 roku i – ze względu na temat zakazanej miłości – przypomina „Muzeum niewinności”. Gallip, prawnik ze Stambułu odkrywa, że jego żona odeszła, najpewniej z Celalem, jej bratem przyrodnim. Wtedy Gallip zaczyna żyć jak Celal w nadziei, że uda mu się go zrozumieć i odnaleźć zaginioną parę.

data wydania: wrzesień



Elif Şafak, „Czarne mleko”, WL

Elif Şafak nazywana jest „Pamukiem w spódnicy”, choć codzienność i losy bohaterów wyraźnie przeważają w jej książkach nad – tak ważną dla tureckiego noblisty – metafizyką. To najbardziej osobista powieść Şafak, w której zajęła się tytułowym „czarnym mlekiem”, czyli depresją po urodzeniu dziecka. Opisała ją, sięgając po przykłady wybitnych pisarek (m.in. Woolf, Plath, Lessing) i portretując współczesną intelektualistkę, która próbuje godzić macierzyństwo z karierą literacką.

data wydania: wrzesień



Mario Vargas Llosa, „Marzenie Celta”, Znak

W ubiegłym roku pisarz wreszcie dostał zasłużonego Nobla. Tym bardziej cieszy, że nie ustawia się na pomniku, tylko wciąż wydaje nowe powieści. Czy „Marzenie Celta” dorówna „Rozmowie w katedrze” albo „Miastu i psom”? Vargas Llosa – zainspirowany „Jądrem ciemności” Conrada – postanawia przyjrzeć się losom Rogera Casementa, irlandzkiego nacjonalisty, przyjaciela Conrada, Yeatsa i Conan Doyle’a, którego brytyjski rząd skazał na karę śmierci za kolaborację z Niemcami.

data wydania: 3 października



Michel Houellebecq, „Mapa i terytorium”, W.A.B.

Houellebecq to najbardziej kontrowersyjny pisarz minionej dekady. Każda jego książka wywoływała jeśli nie skandal, to przynajmniej debatę. Nową powieść docenili krytycy – Houellebecq po raz pierwszy otrzymał Nagrodę Goncourtów, najbardziej prestiżowe wyróżnienie we Francji. W „Mapie i terytorium” pisarz uśmierca swojego imiennika. Houllebecq zrezygnował z naturalistycznych opisów seksu i wulgaryzmów, ograniczając się do poprowadzonej przejrzyście intrygi. To opowieść o meandrach kariery fotografa Jeda Martina, przedstawiciela pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków.

data wydania: 19 października



Umberto Eco, „Cmentarz w Pradze”, Noir Sur Blanc

Eseistyczne książki słynnego włoskiego mediewisty i semiotyka ukazują się z dużą częstotliwością, ale na powieści Eco każe czekać swoim czytelnikom długo. „Cmentarz w Pradze” to kolejny postmodernistyczny kryminał, czerpiący garściami z tradycji powieści łotrzykowskiej i przygodowej. Simone Simonini, cyniczny fałszerz, który nienawidzi wszystkich, pozostaje na usługach konkurujących ze sobą wywiadów. Nie brak tu teorii spiskowych i masonów, a wśród bohaterów znajdziemy m.in. Zygmunta Freuda i Eugeniusza Sue.

data wydania: listopad



Michał Witkowski, „Drwal”, Świat Książki

„Lubiewo” – „pedalski dekameron” – było dużym wydarzeniem, ale Michał Witkowski nie powtórzył później sukcesu powieściowego debiutu. Czy jego nowa książka sprosta oczekiwaniom? Michał, trzydziestoletni pisarz, wyrusza nad lodowate polskie morze, by zamieszkać w zagubionej w lasach chatce. Jedzie tam na zaproszenie nieznanego sobie mężczyzny, czyli tytułowego drwala, którego historię będzie próbował rozwikłać. Bohater wpada na trop sprzed lat, kiedy zaginęła – najpewniej zamordowana – lokalna piękność.

data wydania: listopad



CZYTAJ DALEJ: Literatura faktu  oraz literatura popularna >>

Literatura faktu

 

Georges Vigarello, „Historia urody”, Wydawnictwo Aletheia
Francuski historyk dał się już poznać jako wybitny antropolog kultury i godny następca Michela Foucaulta. Jego poprzednie książki poświęcone były zdrowiu i chorobie oraz gwałtowi. Tym razem Vigarello przygląda się sztuce upiększania ciała od renesansu do współczesności, śledząc zmiany w estetycznym kanonie. Najlepiej czytać w zestawie z „Historią piękna” Umberto Eco.

data wydania: 1 września



Martin Pollack, „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”, Czarne

Pollack to jeden z najciekawszych współczesnych reporterów. Jego „Śmierć w bunkrze”, w której opowiedział o ojcu, zbrodniarzu wojennym z SS, była dużym wydarzeniem. „Cesarz Ameryki” to z kolei opowieść o emigracji z Galicji pod koniec XIX wieku. Setki tysięcy Polaków, Żydów, Rusinów i Słowaków ruszyło wówczas w pielgrzymkę do Ziemi Obiecanej, wierząc że Statua Wolności jest królową Polski, a cesarz Ameryki osobiście przyjmuje chłopów z Galicji.

data wydania: 2 września



George W. Bush, „Kluczowe decyzje”, Wydawnictwo Akcent

W USA autobiografia byłego prezydenta sprzedała się w ponad 2,5 milionach egzemplarzy. Przez pięć tygodni nie schodziła z pierwszego miejsca list bestsellerów. Bush przyznaje się tutaj m.in. do błędów podczas kampanii w Iraku i opowiada o polowaniu na bin Ladena. Poznajemy również jego życie prywatne – problemy z alkoholem, kłopoty rodzinne, drogę ku wierze.

data wydania: 7 września



Robert Marshall, „W ciemności”, Świat Książki

Pierwotny tytuł książki Marshalla brzmi „W kanałach Lwowa”, ale polski wydawca zmienił go, pod wpływem ekranizacji autorstwa Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. To wstrząsająca historia Żydów, których przez 14 miesięcy ukrywali w podziemiach miasta kanalarze. Przede wszystkim Leopold Socha, który najpierw za swoją pomoc brał pieniądze, by później uznać, że opieka nad ściganymi to sposób na odkupienie win.

data wydania: październik


Literatura popularna

Elizabeth Gilbert, „Ostatni taki Amerykanin”, Rebis
„Jedz, módl się i kochaj” sprzedało się w samej tylko Polsce w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. W ekranizacji zagrała Julia Roberts, a Gilbert stała się jedną z najpoczytniejszych pisarek na świecie. Tym razem Amerykanka postanowiła napisać coś na wzór „Waldena” Thoreau. Główny bohater, Eustace Conway, żyje w Appalachach, z dala od cywilizacji. Znajdziemy tu refleksję nad męską naturą, mit pioniera i urok utopii.

data wydania: 24 sierpnia



Anne Rice, „Pokuta”, Otwarte

Anne Rice – której największą sławę przyniósł zekranizowany przez Neila Jordana „Wywiad z wampirem” – o wampirach pisała jeszcze zanim Stephanie Meyer, autorka popularnej sagi „Zmierzch”, poszła do przedszkola. Tymczasem przy książkach Meyer saga Rice wydaje się w najlepszym razie zabawna (choć w niezamierzony sposób). „Pokuta” to metafizyczny thriller, rozgrywający się w średniowiecznej Anglii. Historia Toby’ego O’Dare, mordercy z tragiczną przeszłością, otwiera nowy cykl: „Pieśni serafinów”.

data wydania: 5 września



John Verdon, „Wyliczanka”, Znak
Prawa do powieści sprzedano do 24 krajów. Wynik imponujący, zważywszy, że to literacki debiut. Wszystko zaczyna się od listu, potem ginie człowiek. Policja grzęźnie w domysłach, a fakty przeczą logice. Ofiarą jest przyjaciel głównego bohatera, emerytowanego detektywa Dave’a Gurney’a. A tematem - pasjonujący pojedynek byłego stróża prawa z przebiegłym psychopatą.

data wydania: 19 października



John Grisham, „Theodore Boone. Uprowadzenie”, Amber

Druga część nowej, bestsellerowej serii mistrza thrillera prawniczego. Jej bohaterem jest młody adwokat, pochodzący ze znanej prawniczej rodziny. Tym razem porwana zostaje jego przyjaciółka April. Theo, bojąc się o jej życie, nie może zdradzić policji tego, co wie. Postanawia działać na własną rękę. Musi użyć całej swojej wiedzy (i paru niekoniecznie czystych trików), aby rozwikłać zagadkę i nie złamać prawa.

data wydania: 20 września



Elizabeth Lowell, „Niewinna jak grzech”, Amber

Ann Maxwell, bo tak właściwie nazywa się Elizabeth Lowell, karierę pisarską rozpoczynała od science-fiction. Sukces odniosła jednak jako autorka romansów. Dzięki nim na stałe znalazła miejsce na listach bestsellerów. W „Niewinnej jak grzech” Kayla Shaw, pracowniczka banku o nieskazitelnej reputacji, zostaje przestępczynią i celem płatnego zabójcy. Policja jej nie pomoże, bo obciążają ją spreparowane dowody. Musi oddać się w ręce tajemniczego mężczyzny, który pojawia się znikąd, by ją chronić.

data wydania: 27 września



John le Carré, „Zdrajca w naszym typie”, Sonia Draga

Najlepsza – według „New York Timesa” – książka Johna le Carré od lat. Gail i Perry spędzają wakacje na Karaibach. Sielankę przerywa pojawienie się Rosjanina, specjalisty od prania brudnych pieniędzy, który prosi ich o pomoc w ucieczce do Anglii. W zamian za to obiecuje ujawnić korupcję w świecie finansjery i polityki. Jak zwykle u tego wybitnego autora powieści szpiegowskich - okazuje się, że bohaterowie są tylko pionkami w grze o władzę z udziałem agentów brytyjskiego Secret Service.

data wydania: 5 października



Maja Lidia Kossakowska, „Grillbar Galaktyka”, Fabryka Słów

W czerwcu ukazały się książki Jacka Piekary i Andrzeja Pilipiuka. Mieliśmy też premiery Pratchetta, Dukaja i Twardocha. Dla fanów gatunku jesień nie zapowiada się tak dobrze, ale w listopadzie otrzymamy nową powieść „pierwszej damy” polskiej fantastyki, Mai Lidii Kossakowskiej. Międzygalaktyczną Unię Światów będziemy obserwować oczyma prawdziwego Ziemianina, Ivena, niezwykle inteligentnego i ironicznego szefa kuchni. Czeka nas duża dawka humoru i politycznej niepoprawności.

data wydania: listopad



Paulo Coelho, „Alef”, Drzewo Babel

Na półce z literaturą popularną nie może zabraknąć mistrza powieści pop- czy, jak twierdzą krytycy, pseudofilozoficznej. Jej tytuł przywodzi na myśl znakomity zbiór opowiadań Jorge Luisa Borgesa, jednak to nie powinno nas zmylić. Z mistrzem literackiego paradoksu ta książka nie ma wiele wspólnego. Coelho jest wierny swojej poetyce - serwuje kilka uniwersalnych prawd o życiu, szczęściu, a także przepis na wieczną miłość. Na pewno kilkadziesiąt tysięcy czytelników będzie chciało go sprawdzić, choć krytyka zgrzyta zębami.

data wydania: październik



Zygmunt Miłoszewski, „Ziarno prawdy”, W.A.B.

Niedawno mieliśmy kinową premierę ekranizacji jednego z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat „Uwikłania” w reżyserii Jacka Bromskiego. A już w październiku do księgarń trafi nowa książka o prokuratorze Teodorze Szackim. Tym razem bohater prowadzi w Sandomierzu śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiarą jest znana działaczka społeczna. Tłem wydarzeń są relacje polsko-żydowskie i historia, która wydarzyła się ponad 60 lat wcześniej.

data wydania: 5 października

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną