Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Inna twarz Kościoła

Książki chrześcijańskie na piątkę

materiały prasowe
Wyszły ostatnio trzy książki pokazujące inną twarz Kościoła w Polsce. Książki katolickie i chrześcijańskie w prawdziwym sensie tych terminów.
materiały prasowe
materiały prasowe

Chrześcijaństwo Józefy Hennelowej to antypody obecnej kościelnej mody na konfrontację w stylu jakiejś nowej kontrreformacji. Hennelowa konfrontuje nie ludzi z ludźmi, lecz ludzkie postawy z naukami Jezusa. Doświadczona publicystka i parlamentarzystka jest za mądra, aby uwierzyć, że dobro da się narzucić siłą. I o tym opowiada swej dużo młodszej koleżance z „Tygodnika Powszechnego” Annie Matei, która skrupulatnie opracowała rzecz do druku. Hennelowa wie, że do zbawienia świata nie służą multipleksy, tylko przykłady życia zgodnego z Ewangelią.

Tę samą wiedzę posiedli bohaterowie dwóch pozostałych książek: ojciec Ludwik Maria Wiśniewski i arcybiskup Józef Życiński. Rozmowę z ojcem Ludwikiem przeplatają obficie wypowiedzi ludzi z jego kręgu i dokumenty epoki – od wypisów z akt SB, po listy otwarte Wiśniewskiego do Edwarda Gierka i Mieczysława Rakowskiego. Książka jest przede wszystkim opowieścią o życiu „kultowego’’ duszpasterza i społecznika, ale też ciekawym przyczynkiem do powojennej historii kościelnej i politycznej naszego kraju. Wiśniewski, mentor Ruchu Młodej Polski, a zarazem przyjaciel ludzi z KOR, to chodzący dowód, że można być mądrym księdzem ponad podziałami politycznymi. Takim, który kocha Polskę, ale także ludzi i świat. Aleksandra Klich podjęła ryzyko opublikowania „przerwanej rozmowy” z abp. Życińskim, zmarłym niespodziewanie przed jej publikacją. Ryzyko się opłaciło. To chyba najmniej upozowany portret arcybiskupa, jaki dotąd powstał.

Józefa Hennelowa, Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć, Wyd. Literackie, Kraków 2012, s. 208. Ocena: 5/6
Bożena Szaynok, Duszpasterz. Rozmowy z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim, Znak, Kraków 2012, s. 336. Ocena: 5/6
Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa abp. Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich, Agora SA, Warszawa 2012, s. 152. Ocena: 5/6

Polityka 22.2012 (2860) z dnia 30.05.2012; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Inna twarz Kościoła"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną