Kultura

Arabska baśń o współczesności

„Habibi” - orientalna powieść graficzna

„Habibi” to powieść graficzna o niewolnictwie, miłości i wierze. „Habibi” to powieść graficzna o niewolnictwie, miłości i wierze. Wydawnictwo Timof / materiały prasowe
Craig Thompson to jeden z najbardziej cenionych artystów komiksowych. Po polsku właśnie ukazuje się jego opus magnum – „Habibi”, inspirowane Biblią, Koranem i kulturą Bliskiego Wschodu.
Pod koniec lat 90. ub. wieku nastąpił wysyp powieści graficznych nowej fali twórców, właśnie takich jak Craig Thompson (na zdj.), późniejszy autor „Habibi”.BEW Pod koniec lat 90. ub. wieku nastąpił wysyp powieści graficznych nowej fali twórców, właśnie takich jak Craig Thompson (na zdj.), późniejszy autor „Habibi”.

Prawie 700 stron, 7 lat pracy, w tym prawie dwa lata zbierania źródeł i referencji graficznych. Setki szkiców, wprawek, sterty zapisanych i zarysowanych notatników. Tak w skrócie wygląda kuchnia pracy nad „Habibi”. Każdy fan Craiga Thompsona mógł uchylić do niej drzwi, bo autor prowadzi blog, na którym na bieżąco przedstawiał postępy pracy nad swoim ostatnim projektem. A fanów ma wielu, większość z nich zdobył dzięki wcześniejszemu komiksowi „Blankets.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Arabska baśń o współczesności"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Janusz Majewski: Trzeba pokonać inteligencki wstyd

Rozmowa z reżyserem Januszem Majewskim o tym, jak się zachowywać w trudnych czasach, czy istnieje recepta na dobry film oraz o ogładzie, która była ważna nawet u czerwonoarmistów.

Martyna Bunda
09.01.2021