Kultura

Podróże po lekturze

Zwiedzanie tropem kultowych dzieł literatury

Stambuł. Ten czerwony budynek to muzeum powieści „Muzeum niewinności” Pamuka. Stambuł. Ten czerwony budynek to muzeum powieści „Muzeum niewinności” Pamuka. AFP / EAST NEWS
Na Forum Romanum przed gmachem senatu trzech mężczyzn czyta na głos mowę Marka Antoniusza z tragedii „Juliusz Cezar” Szekspira. Nie, to nie próba teatru amatorskiego, to tylko czytelnicy chcieli poczuć, jak brzmią te słowa w miejscu, gdzie według legendy zostały wypowiedziane.
Tybinga. Wieża, w której tworzył pogrążający się w szaleństwie Hoelderlin.EAST NEWS Tybinga. Wieża, w której tworzył pogrążający się w szaleństwie Hoelderlin.

Istnieje specjalny gatunek czytelnika, który lubi podróżowanie do miejsc znanych z literatury. Korci go, by przejść się po Patriarszych Prudach, przejechać się kolejką, którą Hans Castorp zmierzał do sanatorium, błądzić po Manhattanie jak bohater „Buszującego w zbożu”, wejść do Chelsea Hotel, gdzie powstało „W drodze” Keruaca, a poeta Dylan Thomas zapił się na śmierć, w Lipsku zaś pójść do Piwnicy Auerbacha, znanej z „Fausta” Goethego.

Polityka 26.2012 (2864) z dnia 27.06.2012; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Podróże po lekturze"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021