Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wakacje z książkami

15 książek, które warto zabrać ze sobą na urlop

Romans, fantastyka, kryminał, literatura faktu, czy też coś z górnej półki? Urlop to najlepsza pora, żeby nadrobić czytelnicze zaległości albo poczytać dla przyjemności. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najciekawszych propozycji wakacyjnych lektur.
materiały prasoweGeorge R.R. Martin, „Taniec ze smokami. Część II”

George R.R. Martin, „Taniec ze smokami. Część II”, Zysk i S-ka

Martin podbił nie tylko serca czytelników i widzów, lecz także, co rzadkie, zjednał sobie sympatię krytyków, dla których literatura popularna jest najczęściej złem koniecznym. W „Tańcu ze smokami”, piątym tomie sagi „Pieśń lodu i ognia”, amerykański pisarz zdaje się po raz kolejny testować wytrzymałość swoich fanów. Ale czy nie bylibyśmy szczęśliwi, gdyby „Władca pierścieni” miał choć jedną część więcej? Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw jawi się jako niepewna. Daenerys Targaryen, ostatnia ze wspaniałego rodu Targaryenów, z pomocą trzech smoków rządzi miastem ufundowanym na pyle i śmierci. Czy zdoła odeprzeć niebezpiecznych wrogów? 

data wydania: 21 II 2012

materiały prasoweMarek Krajewski, Rzeki Hadesu

Marek Krajewski, „Rzeki Hadesu”, Znak

Akcja najnowszego kryminału Marka Krajewskiego, „Rzeki Hadesu”, toczy się tuż po II wojnie światowej we Wrocławiu. To książka łącząca cykl lwowski z cyklem o Breslau. Stanowi ona zarazem zwieńczenie obydwu serii. Komisarz Popielski powraca do sprawy, której nie udało mu się zamknąć we Lwowie. Ściga zwyrodniałego gwałciciela, ale sam musi uciekać przed UB (ukrywa się w przebraniu księdza). Pomaga mu najbardziej znany bohater Krajewskiego, Eberhard Mock. Życie obydwu policjantów legło w gruzach, utracili swoje ukochane miasta. Nowy, powojenny świat nie jest już ich światem. 

data wydania: 9 V 2012

 

materiały prasoweCamilla Lackberg , Fabrykantka aniołków

Camilla Läckberg, „Fabrykantka aniołków”, Czarna Owca

Wydaje się, że w Skandynawii kryminały piszą wszyscy. To prawie rytuał, tak powszechny  , jak hodowla tulipanów i malarstwo w XVII wieku w Niderlandach. Każdego roku pojawia się co najmniej kilku ciekawych autorów. Ale Camilla Läckberg to dziś niekwestionowana królowa tamtejszego kryminału. Każda jej powieść podbija międzynarodowe listy bestsellerów. „Fabrykantka aniołów” – ósma część cyklu o Patriku Hedströmie i Erice Falck – rozpoczyna się w czasie Wielkanocy 1974 roku. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, bez śladu znika cała rodzina z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby. Po latach dorosła Ebba wraca na wyspę. Jednak Fatum o niej nie zapomniało. Do akcji musi wkroczyć Hedström. 

data wydania: 16 V 2012

materiały prasowe Małgorzata Kalicińska , Lilka

Małgorzata Kalicińska, „Lilka”, Zysk i S-ka

Najnowsza powieść autorki „Domu nad rozlewiskiem”, która popularnością wśród polskich pisarek ustępuje dziś jedynie Katarzynie Grocholi. Marianna Roszkowska, dziennikarka po pięćdziesiątce, próbuje dokonać życiowego bilansu. Wychowała się w zwyklej rodzinie, doświadczyła kilku radości, ale więcej było zawodów. Jej syn dorasta i opuszcza dom. Powoli odchodzą też ci, których kochała. Przeżycia z młodości uczyniły z niej osobę niemal niezdolną do empatii. Dopiero konieczność zaopiekowania się samotną, chorą siostrą, z którą nigdy nie była blisko, sprawia, że życie zaczyna nabierać sensu. 

data wydania: 19 V 2012

 

materiały prasoweNora Roberts , Poszukiwania

Nora Roberts, „Poszukiwania”, Świat Książki

W 1991 roku książka Eleanor Marie Robertson po raz pierwszy trafiła na listy bestsellerów. Od tego momentu kariera amerykańskiej pisarki, która kolejne powieści wręcz produkuje, była pasmem nieustannych sukcesów. „Poszukiwania” to jej najnowszy thriller, doprawiony wątkiem romansowym. Fiona Bristow wiedzie pozornie idylliczną egzystencję na pięknej wyspie Orcas. Jednak nawet w Arkadii – jak głosili barokowi mistrzowie – czai się śmierć. Fiona jest bowiem niedoszłą ofiarą seryjnego mordercy, który zabijał młode kobiety. Psychopata siedzi w więzieniu, ale Fiona nie może być spokojna. Jego „dzieła” chce dokończyć inny szaleniec. Czy ocali ją miłość? 

data wydania: 6 VI 2012

 

materiały prasoweTess Gerritsen , Milcząca dziewczyna

Tess Gerritsen, „Milcząca dziewczyna”, Albatros

Tess Gerritsen, amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia, zaczynała od książek, stanowiących połączenie romansu z thrillerem. Drogę do kariery otworzyły jej jednak thrillery medyczne, które zyskały uznanie takich sław, jak Stephen King czy James Patterson. „Milcząca dziewczyna” to dziewiąta książka z cyklu, w którym główne role odgrywają Jane Rizzoli i Maura Isles. Akcja rozpoczyna się w bostońskim Chinatown, gdzie ginie rudowłosa piękność.  Detektyw Rizzoli (wraz z partnerem) odnajduje jedynie dwie poszlaki: adresy wprowadzone do nawigacji GPS w samochodzie ofiary i tajemniczy kosmyk srebrnych włosów. 

data wydania: 13 VI 2012

materiały prasoweAndrzej Pilipiuk , Szewc z Lichtenrade

Andrzej Pilipiuk, „Szewc z Lichtenrade”, Fabryka Słów 

Pilipiuk to dziś jeden z najbardziej znanych polskich autorów fantastyki. Po ukończeniu traktującego o przygodach Jakuba Wędrowycza cyklu „Oko jelenia”, do rąk jego fanów trafi zbiór dziesięciu opowiadań, prezentujących alternatywne rzeczywistości. W jednej z nich doktor Skórzewski zostaje wplątany w aferę szpiegowsko-ornitologiczną, w innej antykwariusz Storm poszukuje cennych narzędzi zrabowanych w czasie okupacji przez tytułowego szewca-nazistę. Poznamy również świat, w którym Hitler i Goering zmagają się z wysokim czynszem i okrutnym administratorem przytułku, a „anioł śmierci” Mengele jest walczącym o przetrwanie dilerem morfiny.

data wydania: 11 VII 2012

 

materiały prasoweNick Hornby , Futbolowa gorączka

Nick Hornby, „Futbolowa gorączka”, Zysk i S-ka

Książka, która otworzyła Hornby’emu drzwi do wielkiej kariery. Angielski pisarz – znany m.in. dzięki ekranizacjom jego powieści „Był sobie chłopiec” i „Wierność w stereo” (w polskich kinach jako „Przeboje i podboje”) – opisał w autobiograficznej „Futbolowej gorączce” przeklęty los kibica na tle jego relacji z kobietami, rodziną i przyjaciółmi. To prawdopodobnie najlepsza książka o futbolu, jaka kiedykolwiek powstała – niezwykle dowcipna, autoironiczna i prawdziwa. Nie tylko dla fanów piłki nożnej, choć dla nich może być świetną odtrutką na klęskę naszej reprezentacji. Arsenal Londyn, ukochany klub Hornby’ego, też zwykł przegrywać. 

data wydania: 8 V 2012

materiały prasoweJerzy Stuhr , Tak sobie myślę

Jerzy Stuhr, „Tak sobie myślę…”, Wydawnictwo Literackie

Niezwykle intymny dziennik jednego z najwybitniejszych polskich aktorów jest nie tylko rejestracją jego walki z chorobą, lecz także świadectwem wielkiej miłości do życia. Stuhr komentuje aktualne wydarzenia polityczne, z zaciekawieniem śledzi wydarzenia sportowe. Najwięcej miejsca poświęca jednak kulturze. Wspomina swoją karierę i dogłębnie przygląda się zawodowi, który wybrał. Rozważa, co to znaczy być aktorem, do czego powinien człowiek filmu i teatru dążyć, jaka jest jego misja. Choroba przewija się w tle, ale najbardziej zajmuje Stuhra to, co dzieje się za szpitalną bramą.

data wydania: 13 VI 2012

materiały prasoweAbdel Sellou , Philippe Pozzo di Borgo , Odmieniłeś moje życie

Abdel Sellou, Philippe Pozzo di Borgo, „Odmieniłeś moje życie”, Albatros 

Film „Nietykalni” odniósł gigantyczny sukces w całej Europie. Historia dwójki przyjaciół „z przypadku” to opowieść z gatunku tych, przy których trudno się nie wzruszyć. Abdel Sellou, algierski emigrant wychowywany przez krewnych, staje się drobnym złodziejaszkiem. Czasem ląduje w więzieniu, czasem zdarzają mu się lepsze okresy. Z pośredniaka trafia do domu Philippe’a Pozzo di Borgo, bogacza i intelektualisty, który w wyniku wypadku uległ paraliżowi. Między dwiema osobami, które zdaje się wszystko dzielić (majątek, status społeczny, wykształcenie), rodzi się przyjaźń. „Odmieniłeś moje życie” można traktować jako uzupełnienie książki Pozzo di Borgo „Drugi oddech”, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

data wydania: 27 VI 2012

materiały prasoweWilliam Dalrymple , Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach

William Dalrymple, „Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach”, Czarne 

Dziewięć historii, każda z nich dotyka różnych aspektów religijnego doświadczenia. Dalrymple, współpracownik „Guardiana” i „New Yorkera” przeprowadza czytelnika m.in. przez tajniki rytualnej śmierci głodowej i praktyk tantrycznych. Indie są dziś tematem niezwykle popularnym, ale szkocki pisarz nie należy do tłumu, który po kilku miesiącach pobytu wydaje książkę z cyklu „moje ukochane Indie”. Dzieli się wiedzą, którą gromadził przez ćwierć wieku. Opowiada np. o pograniczu pakistańskim i Bengalu, gdzie składa się krwawe ofiary bogini Tarze, z uwagą przysłuchuje się też buddyjskiemu mnichowi-pokutnikowi, który zerwał śluby, aby bronić Tybetu przed chińską inwazją. 

data wydania: 1 VIII 2012

 

materiały prasoweStefan Zweig , Dziewczyna z poczty

Stefan Zweig, „Dziewczyna z poczty”, W.A.B.

Mistrzowie literatury czasem z niewiadomych powodów znikają. Prozę Stefana Zweiga bez wątpienia warto przypomnieć, tym bardziej, że „Dziewczyna z poczty”, opublikowana dopiero w 1982 roku (czyli 40 lat po śmierci austriackiego pisarza), należy do jego najlepszych książek. Jest rok 1926, Austria wciąż nie wydobyła się jeszcze z powojennego kryzysu. Bogata ciotka zaprasza Christine na wakacje w szwajcarskim kurorcie. Christine wkracza w niedostępny do tej pory świat wyższych sfer. Gdy okazuje się, że jest zwykłą „dziewczyną z poczty”, czar pryska. Wtedy poznaje Ferdinanda, podobnie jak ona zawiedzionego życiem. Nie zawaha się przystać na jego szalony plan. 

data wydania: 20 VI 2012

 

materiały prasoweHenry James , O czym wiedziała Maisie

Henry James, „O czym wiedziała Maisie”, Prószyński i S-ka 

Najwybitniejszy amerykański pisarz przełomu wieków XIX i XX w Polsce nie doczekał się recepcji godnej jego twórczości. Szczęśliwie w ostatnich latach ukazało się kilka jego wcześniej niepublikowanych u nas książek, m.in. przełomowa „Złota czara”, której wiele zawdzięczają m.in. James Joyce i Virginia Woolf. „O czym wiedziała Maisie” to historia sześcioletniej dziewczynki, której rodzice rozstali się w nienawiści. Maisie stała się w ich rękach rekwizytem, traktowanym jako karta przetargowa we wzajemnej walce. Kiedy dojrzała, ponownie trafiła w – tak dla Jamesa charakterystyczny – pozbawiony reguł świat dorosłych, w którym intrygi dominują nad uczuciami.

data wydania: 12 VII

 

materiały prasoweJack Kerouac , Maggie Cassidy

Jack Kerouac, „Maggie Cassidy”, W.A.B. 

Legenda pokolenia bitników w nietypowej, bo sentymentalnej, odsłonie. Zamiast szalonych przygód zanurzonych w alkoholu i narkotykach, autor „W drodze” opowiada o miłości, czasach szkolnych i amerykańskiej prowincji. Jack Duluoz (znany m.in. z powieści „Big Sur” i w dużej mierze będący porte parole autora) bardziej niż literaturą interesował się sportem. Nie znał jeszcze Ginsberga ani Burroughsa, szalał za to za dziewczętami. Niewielkie Lowell było całym jego światem. „Maggie Cassidy” to zarazem intrygujący portret amerykańskiej codzienności przed II wojną światową. Tytułowa postać wzorowana była na Mary Carney, młodzieńczej miłości Kerouaca. 

data wydania: 1 VIII 2012

 

materiały prasowePaul Auster , Sunset Park

Paul Auster, „Sunset Park”, Znak 

Ostatnie powieści amerykańskiego pisarza zawodziły. Ale tych, którzy pamiętają „Trylogię nowojorską”, a także nakręcone wspólnie z Wayne’em Wangiem filmy „Brooklyn Boogie” oraz „Dym”, nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po jego nową książkę. Miles zrywa kontakty z rodziną. Przypadkiem poznaje piękną nastoletnią Kubankę, Pilar. Spotkanie w parku stanowi z jednej strony zderzenie dwóch odmiennych światów, z drugiej zaś owocuje gorącym uczuciem. Szantaż zmusza Milesa do ponownej ucieczki. Jego domem staje się squat niedaleko tytułowego Sunset Park na Brooklynie. Tutaj styka się z prawdziwą galerią odmieńców. 

data wydania: 6 VIII 2012

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną