„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Ćwiczenia mózgu

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2012

Wyspa Spichrzów podczas pokazu „Moby Dick” Wyspa Spichrzów podczas pokazu „Moby Dick” Alternativa 2012 / materiały prasowe
Z góry uprzedzam: nie jest to impreza, na którą można by się wybrać rodzinnie, w niedzielne popołudnie, w przerwie między lodami a zakupami w centrum handlowym.

To propozycja dla wymagających, do której trzeba podejść z odpowiednią koncentracją i być gotowym na intelektualne wyzwania, jakie stawia współczesna sztuka. Imponujące w tym projekcie są trzy rzeczy. Po pierwsze, miejsce, czyli pełne niepowtarzalnego klimatu budynki i hale pozostałe po Stoczni Gdańskiej. Po drugie, dobór artystów – bez pójścia na łatwiznę, z ambitnym zamiarem pokazania twórców reprezentujących możliwie pełne uniwersum współczesnego progresywnego art world. Po trzecie wreszcie, zamysł programowy głównej wystawy – by zmierzyć się z niezwykle ambitnym pytaniem: czym jest dzisiejszy materializm, a właściwie materialność – jak rzeczy i substancje wpływają na formy naszego działania. Kwestia co najmniej na skalę Nagrody Nobla, choć tu pokazywana z perspektywy twórczej kreacji.

Drugim dużym przedsięwzięciem tegorocznej Alternativy jest ekspozycja „Wyspa. Teraz jest teraz”, będąca niekonwencjonalną dokumentacją 30 lat działań artystycznych w Trójmieście. Organizatorzy zapraszają widzów do „oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania”. Kto więc ma ochotę poćwiczyć latem mózg – niech próbuje.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2012, Gdańsk, wystawy czynne do 30 września

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Ćwiczenia mózgu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną