Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Ćwiczenia mózgu

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2012

Wyspa Spichrzów podczas pokazu „Moby Dick” Wyspa Spichrzów podczas pokazu „Moby Dick” Alternativa 2012 / materiały prasowe
Z góry uprzedzam: nie jest to impreza, na którą można by się wybrać rodzinnie, w niedzielne popołudnie, w przerwie między lodami a zakupami w centrum handlowym.

To propozycja dla wymagających, do której trzeba podejść z odpowiednią koncentracją i być gotowym na intelektualne wyzwania, jakie stawia współczesna sztuka. Imponujące w tym projekcie są trzy rzeczy. Po pierwsze, miejsce, czyli pełne niepowtarzalnego klimatu budynki i hale pozostałe po Stoczni Gdańskiej. Po drugie, dobór artystów – bez pójścia na łatwiznę, z ambitnym zamiarem pokazania twórców reprezentujących możliwie pełne uniwersum współczesnego progresywnego art world. Po trzecie wreszcie, zamysł programowy głównej wystawy – by zmierzyć się z niezwykle ambitnym pytaniem: czym jest dzisiejszy materializm, a właściwie materialność – jak rzeczy i substancje wpływają na formy naszego działania. Kwestia co najmniej na skalę Nagrody Nobla, choć tu pokazywana z perspektywy twórczej kreacji.

Drugim dużym przedsięwzięciem tegorocznej Alternativy jest ekspozycja „Wyspa. Teraz jest teraz”, będąca niekonwencjonalną dokumentacją 30 lat działań artystycznych w Trójmieście. Organizatorzy zapraszają widzów do „oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania”. Kto więc ma ochotę poćwiczyć latem mózg – niech próbuje.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2012, Gdańsk, wystawy czynne do 30 września

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Ćwiczenia mózgu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną