Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Powaga z powabem

Starość, kurz i nuda? FIlharmonie rezygnują ze swojej powagi

Fotomontaż reklamujący ideę wirtualnego chóru Erica Whitacra. Fotomontaż reklamujący ideę wirtualnego chóru Erica Whitacra. Eric Whitacre / materiały prasowe
Starość, kurz i nuda – z tym większości młodych ludzi kojarzą się koncerty muzyki poważnej. Aby odzyskać ich sympatię, filharmonie coraz częściej z tej powagi rezygnują.
Festiwal Sacrum Profanum, koncert we wnętrzu hali ocynowni Nowej Huty.Leśniak Janusz/BEW Festiwal Sacrum Profanum, koncert we wnętrzu hali ocynowni Nowej Huty.

W reklamie przyszłego sezonu koncertowego w Czeskiej Filharmonii lektor zauważa: „Všechno nemusí být tak vážné jak se zdá”. Wcześniej oglądamy sceny z życia praskiej orkiestry: wiolonczelista żongluje smyczkiem, perkusista pałeczkami, fagociści dmą w dwa ustniki naraz, a oboista w trzy; sekcja dęta wymachuje synchronicznie instrumentami, latają talerze i batuta. To wszystko ma właśnie świadczyć, że „nic nie musi być tak poważne, jak się wydaje”.

W nowym klipie Filharmonii Luksemburskiej muzycy w ogóle nie występują. Jest za to atrakcyjna konferansjerka, która na polecenie reżysera rozmaitymi chwytami próbuje zwrócić uwagę młodzieży: zachęca luzem i seksapilem, na sportowo lub na hiphopowo, z piwem lub winem w dłoni. Na darmo. Wreszcie półprzytomna wylewa z siebie litanię atrakcji czekających na gości filharmonii, począwszy od oryginalnej architektury budynku przez różnorodność prezentowanej w nim muzyki, aż po szansę spotkania ciekawych ludzi oraz... wojowników ninja. Nim zdąży przyznać, że z ostatnią obietnicą się zagalopowała, następuje absurdalna scena rodem z azjatyckich parodii filmów kung-fu. I to ona wywołała w sieci lawinę krytycznych komentarzy.

Przekroczyć próg filharmonii

Z muzyką poważną łączy się mnóstwo uprzedzeń. I to właśnie te uprzedzenia postanowiliśmy wysadzić w powietrze – tłumaczy rzecznik Filharmonii Luksemburskiej Didier Goossens. Twierdzi, że wprawdzie spot z wojownikami ninja nie wszystkim się spodobał, ale młodzi ocenili go pozytywnie.

– Kpiąc z różnych prób pozyskania młodej publiczności, częściowo zakpiliśmy oczywiście z samych siebie. Pokazaliśmy jednak, że można u nas słuchać różnych gatunków muzyki, umawiać się z przyjaciółmi i po prostu przyjemnie spędzać czas – mówi Goossens.

Polityka 34.2012 (2871) z dnia 22.08.2012; Ludzie i Style; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Powaga z powabem"
Reklama