Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Śpiewający swetrowcy

Bardowie wczorajsi i dzisiejsi

Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 r. Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 r. Dariusz Golik / Fotorzepa / Forum
Śmierć Przemysława Gintrowskiego przywołała do publicznego obiegu słowo bard. O czym dziś może traktować zaangażowana poezja śpiewana?
Adam Nowak, zespół Raz, Dwa, TrzyMaciej Łabudzki/Reporter Adam Nowak, zespół Raz, Dwa, Trzy

A jednak się kręci! W tym roku odbyła się już 24 edycja imprezy zatytułowanej „Gitarą i Piórem”. W Karpaczu zagrali i zaśpiewali: Tomasz Wachnowski, Robert Kasprzycki, Dzidka Muzolf, Ela Adamiak, Marek Andrzejewski, W Tym Sęk, grupa Bez Jacka i Sklep z Ptasimi Piórami.

No owszem, kręci się, ale jakoś mało dynamicznie i zupełnie niespektakularnie. Mało kto wie, cóż to takiego Sklep z Ptasimi Piórami albo W Tym Sęk. Bo choć radiowa Trójka co tydzień emituje audycję – nomen omen – „Gitarą i Piórem”, to trzeba być wyspecjalizowanym fanem tak zwanej piosenki autorskiej czy poezji śpiewanej, by wiedzieć cokolwiek o jej tuzach, talentach, a tym bardziej debiutantach.

Jeżdżą po różnych festiwalach stanowiących pokłosie niegdysiejszych Stachuriad. Niektórzy, jak Robert Kasprzycki, mają za sobą występy na wielkich imprezach w rodzaju Przystanku Woodstock, ale to wyjątek, bo środowisko „swetrowców”, jak nazywają artystów i fanów śpiewanej literatury prześmiewcy, lokuje się daleko od jakkolwiek pojmowanego głównego nurtu. Cóż, weterani tej sceny mówią, że lepsze już było, zaś młodzi adepci, idealistycznie zakochani w tej dziwnej dla konsumenta popkultury formule, nawet nie marzą o nagraniu płyty czy występie przed masowym audytorium. Powodem do lepszego samopoczucia może być co najwyżej świadomość, że funkcjonuje się w czymś na kształt artystycznego podziemia, które ma swoje, trudno czytelne dla profana, kody wrażliwości i hierarchie wartości artystycznych.

Swoją drogą, ta scena nie jest wcale jednolita, bo w jej ramach mieszczą się tak różni wykonawcy jak gwiazda sakrosongów Antonina Krzysztoń, idol ultraprawicy, autor osławionego „Śpiewnika oszołoma” Leszek Czajkowski czy bliski ambitnej popkulturze zespół Raz, Dwa, Trzy.

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Śpiewający swetrowcy"
Reklama