Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

W galerii

HITY 2012: W galerii

Alina Szapocznikow, Femme iluminee, Paryż, 1966-67 r. Alina Szapocznikow, Femme iluminee, Paryż, 1966-67 r. Estate of Alina Szapocznikow/Piotr Stanisławski/ADAGP / materiały prasowe
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rynkiem sztuki 2012.
Realizacja Katarzyny Krakowiak na Biennale Architektury w Wenecji. Realizacja Katarzyny Krakowiak na Biennale Architektury w Wenecji.
Mediation Biennale - trzecia edycja.materiały prasowe/materiały prasowe Mediation Biennale - trzecia edycja.

1. Odkrywanie Aliny Szapocznikow. Monograficzne wystawy w Los Angeles i Ohio, ale przede wszystkim ta trzecia, najważniejsza – w legendarnym nowojorskim MoMA.

2. Krzepnięcie festiwali. Dwa festiwale sztuk wizualnych to już dobra międzynarodowa klasa: Alternativa (Gdańsk – druga odsłona) oraz Mediations Biennale (Poznań – trzecia edycja). A wysoki poziom krajowy to krakowski Grolsch Art Boom (czwarta edycja).

3. Laur za dźwięki. Artystka Katarzyna Krakowiak i kurator Michał Libera otrzymali wyróżnienie na 13 Biennale Architektury w Wenecji. Wbrew nazwie imprezy, ich akustyczna instalacja była niewidzialna, ale za to dobrze słyszalna.

4. Retrospektywa Mistrza. Zasłużony hołd złożony sędziwemu, wielkiemu artyście Wojciechowi Fangorowi przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

5. Gwiazdy w CSW Zamek Ujazdowski. Dwie ważne wystawy dwóch znaczących artystów światowej sztuki współczesnej: przegląd filmów Haruna Farockiego oraz wybór instalacji Mauricio Cattelana.

6. Secesja Czartoryskich. Po latach dyskretnych sporów kompetencyjnych między Muzeum Narodowym w Krakowie a Fundacją im. Czartoryskich, kwestię jednym ruchem rozwiązał minister Bogdan Zdrojewski, podejmując decyzję o stworzeniu odrębnego muzeum imienia sławnej arystokratycznej rodziny i o wycofaniu ich zbiorów spod kurateli MN. To decyzja o trudnych dziś do przewidzenia reperkusjach.

7. Nowa Sztuka Narodowa. Osobliwa wystawa w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W ramach deklarowanej chęci dialogu, na awangardowe salony zawitała sztuka dotychczas przez nie totalnie lekceważona.

8. Spalona Tęcza. Najpierw Julita Wójcik ustawiła na warszawskim placu Zbawiciela ogromną tęczę ze sztucznych kwiatów i wywołała tym gorącą dyskusję. A kiedy warszawiacy tęczę polubili, jakiś wandal ją podpalił. I znów była dyskusja.

9. Europa Jagellonica. Wspólna ekspozycja Muzeum Narodowego i Zamku Królewskiego uświadamiająca Polakom, jak wielką potęgę kulturalną stworzyli Jagiellonowie.

10. Łowca Nagród. Tomasz Gudzowaty otrzymał prestiżową nagrodę World Press Photo. Po raz dziewiąty!

Polityka 51-52.2012 (2888) z dnia 19.12.2012; Wydarzenia kulturalne 2012; s. 115
Oryginalny tytuł tekstu: "W galerii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną