Kultura

Polska Eurydyka

Anna German – ikona PRL i ZSRR

Status gwiazdy połączony ze skromnością i cierpieniem czynił z Anny German postać wyjątkową, a dla najbardziej gorących fanów – świętą. Status gwiazdy połączony ze skromnością i cierpieniem czynił z Anny German postać wyjątkową, a dla najbardziej gorących fanów – świętą. Ribakov/RIA NOVOSTI / EAST NEWS
Rosyjski serial, którego pierwszy odcinek obejrzało w TVP 6 mln widzów, opowiada o Annie German, ikonie popkultury PRL. Jej śpiew budził niekłamany entuzjazm także na radzieckich estradach.
Anna German urodziła się w 1936 r. w Uzbekistanie, jej ojcem był łódzki Niemiec, a matka pochodziła z rodziny potomków holenderskich osadników.Zofia Nasierowska/Reporter Anna German urodziła się w 1936 r. w Uzbekistanie, jej ojcem był łódzki Niemiec, a matka pochodziła z rodziny potomków holenderskich osadników.

Czerwiec 1970 r., ósmy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Kiedy Anna German pojawia się na scenie, cały amfiteatr wstaje z miejsc i wita artystkę niebywałą owacją. Za wykonaną wtedy piosenkę „Być może” dostanie nagrodę. Trzy lata wcześniej we Włoszech uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu i lekarze raczej nie dawali szans, że kiedykolwiek jeszcze wróci na scenę. To tłumaczy frenetyczne przyjęcie opolskiej publiczności. Bo publiczność ta podzielała powszechną opinię, że Anna German to perła polskiej estrady.

Polityka 09.2013 (2897) z dnia 26.02.2013; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska Eurydyka"

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021