Duńczycy okiem wybitnego reżysera T. Vinterberga

Diabelskie zwierciadło
Rozmowa z duńskim reżyserem Thomasem Vinterbergiem, autorem wchodzącego na ekrany filmu „Polowanie”, o duńskim społeczeństwie, zaletach Hollywood i ścianach, z którymi zderza się artysta.
„W moich wspomnieniach Dania była rajem jakieś 30 lat temu. Ludzie żyli w komunach. Potem wszystko się dramatycznie skomplikowało”.
Karina Tengberg/BEW

„W moich wspomnieniach Dania była rajem jakieś 30 lat temu. Ludzie żyli w komunach. Potem wszystko się dramatycznie skomplikowało”.

Janusz Wróblewski: – W „Polowaniu” porusza pan ten sam problem co w „Festen”: pedofilii, molestowania seksualnego. Zmienia się tylko kontekst społeczny i perspektywa?
Thomas Vinterberg: – „Polowanie” to przeciwieństwo „Festen”. Kilkuletnia dziewczynka oskarża o wykorzystanie seksualne wychowawcę z przedszkola. Od samego początku wiadomo jednak, że to tylko pomówienie. Mimo to grany przez Madsa Mikkelsena opiekun zostaje przez rodziców uznany za winnego. W „Festen” wina ojca gwałciciela była bezsporna.

Jak to możliwe, że nieopatrznie wypowiedziane słowo niszczy niewinnemu człowiekowi życie?
Fałszywe oskarżenia w tak delikatnej materii nie są niczym wyjątkowym. Po obejrzeniu „Festen” mój sąsiad, znany psychiatra, dał mi do przeczytania akta sądowe na ten temat, licząc, że może coś mnie zainteresuje. Dopiero po ośmiu latach zajrzałem do dokumentów. To była mocna lektura.

Na tyle wstrząsająca, że postanowił pan zrobić o tym film?
Są w nich opisane zdumiewające przypadki, na przykład grupy 18 nastolatków z Norwegii. Każdy podawał rysopis przestępcy, szczegóły ubioru, a nawet kolory ścian w piwnicy, gdzie ich molestowano i zmuszano do jedzenia kału. Sprawcę odnaleziono i aresztowano. Wszystko w zeznaniach się zgadzało, oprócz tego, że piwnica nie istniała, a cała historia została od początku do końca zmyślona.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj