Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Teatr

HITY 2013. Teatr

„Podróż zimowa” Kleczewskiej - rzecz o pogardzie dla słabości. „Podróż zimowa” Kleczewskiej - rzecz o pogardzie dla słabości. Magda Hueckel / materiały prasowe
„Chłopi” według Władysława Reymonta, reż. Wojciech Kościelniak.Andrzej J. Gojke/KFP „Chłopi” według Władysława Reymonta, reż. Wojciech Kościelniak.
„Bitwa warszawska 1920”, Stary Teatr w Krakowie.Michał Łepecki/Agencja Gazeta „Bitwa warszawska 1920”, Stary Teatr w Krakowie.

1. Podróż zimowa Elfriede Jelinek, reż. Maja Kleczewska, koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi. Statystyczni Europejczycy jako pluszowe maskotki, za aksamitnym językiem kryje się kult siły. Poruszająco o naszej cywilizacji.

2. Chłopi według Władysława Reymonta, muzyka Piotr Dziubek, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Gdyni. Z polotem i przytupem; słusznie okrzyknięte „polskimi »Nędznikami«”.

3. Bitwa Warszawska 1920 Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, Stary Teatr w Krakowie. Piłsudski, Broniewski, Dzierżyński i Mama Polka w gorącej dyskusji o jakości polskiej niepodległości.

4. Balladyna Marcina Cecki, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Polski w Poznaniu. Bohaterowie Słowackiego obsadzeni w filmie klasy B. Bezczelnie i zaskakująco o polskości.

5. Kabaret Warszawski scen. i reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie. O nadciągającej dyktaturze skrajnej prawicy i wyzwoleniu przez orgazm. Spektakl-petarda.

6. Milczenie o Hiobie scen. i reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie. Wewnętrzny, rozpisany na osiem głosów, panel Piotra Cieplaka o tajemnicy cierpienia. Zdarzenie z pogranicza teatru, koncertu, performance’u oraz wiary, szkiełka i oka.

7. Kamienne niebo zamiast gwiazd Marcina Cecki, reż. Krzysztof Garbaczewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowy Teatr w Warszawie. Polskie zombi kroczące złowrogo w kierunku widowni jako prowokacyjny komentarz do naszej polityki historycznej.

8. Requiemaszyna, reż. Marta Górnicka. 25 mężczyzn i 8 kobiet recytuje, skanduje, syczy i jęczy wiersze Władysława Broniewskiego. Produkt eksportowy roku, objechał cały świat.

9. Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię Bernarda-Marie Koltèsa, reż. Michał Borczuch, Teatr Polski we Wrocławiu. Świat współczesnych uchodźców pokazany jednocześnie jako egzotyczny i znajomy. Bo kto dziś nie jest w ten czy inny sposób wykluczony?

10. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie. O rozczarowaniu życiem już na jego starcie, czyli Masłowska prorokinią generacji na śmieciówkach.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Teatr"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzieciobójcy z Czernik. Każdy tu wiedział o Piotrze G., tylko organy nie wierzyły

Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.

Marcin Kołodziejczyk
30.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną