Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sztuki wizualne

HITY 2013. Sztuki wizualne

Rothko w Narodowym - takie nazwiska nawet tu nie goszczą co dzień. Rothko w Narodowym - takie nazwiska nawet tu nie goszczą co dzień. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
El Greco, Chrystus ukrzyżowany z Toledo w tle, 1604-1614 r.Muzeum Narodowe we Wrocławiu El Greco, Chrystus ukrzyżowany z Toledo w tle, 1604-1614 r.
Andrzej Wróblewski,„Muzeum”, gwasz na papierze, 1956 r.Muzeum Sztuki Nowoczesnej/materiały prasowe Andrzej Wróblewski,„Muzeum”, gwasz na papierze, 1956 r.

1. Mark Rothko w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nazwisko z najwyższej półki sztuki XX w. I choć retrospektywa była z gatunku tych umiarkowanie okazałych, to wydarzenie i tak trudno przecenić.

2. „Od Cranacha do Picassa”. Kolekcja Santander w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tegoroczny rekord frekwencyjny w polskim muzealnictwie – 85 tys. zwiedzających. W rankingu bankowych kolekcji sztuki to pewnie jakaś światowa druga dziesiątka. Ale jak na nasz kraj, to wystarczyło do osiągnięcia zawrotnego sukcesu.

3. Roberto Matta w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kolejny, choć mniej znany od Rothki, klasyk współczesnej sztuki. Zamiast kontemplacji, szalony, biomorficzny surrealizm.

4. „Splendor tkaniny” w stołecznej Zachęcie. 70 lat polskiej tkaniny artystycznej w jednym miejscu. Pomysł śmiały, wysiłek duży i efekt wyśmienity.

5. „W sercu kraju”. Prezentacja zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Argument, że tej bezdomnej placówce stała siedziba się należy. Dla artystycznych przeciwników z kolei dowód na tezę wręcz przeciwną.

6. Retrospektywa Magdaleny Abakanowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pierwsza po blisko 20 latach wielka krajowa wystawa naszej wybitnej rzeźbiarki. Mody i trendy w sztuce się zmieniają, a dzieło artystki nic nie traci na wadze.

7. „Polish Polish British British” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Intrygująca konfrontacja dwóch artystycznych formacji: Young British Artists i Polskiej Szkoły Krytycznej.

8. Rodzina Brueglów w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Znowu Wrocław i znowu wielki sukces frekwencyjny – 75 tys. zwiedzających. Triumf tym większy, że bilety były drogie (normalny – 40 zł), a ekspozycja bez prac najważniejszego członka rodziny – Pietera Bruegla.

9. Festiwal Urban Forms w Łodzi. Prawdziwy fenomen promocji sztuki w przestrzeni publicznej, a szczególnie jednej jej formy: wielkich murali. 30 wielkoformatowych prac i zainteresowanie mediów z całego świata, z Huffington Post i ABC News na czele.

10. Wystawa Teresy Tyszkiewiczowej w Atlasie Sztuki. Wzorcowa monograficzna wystawa średniobudżetowa wydobyła z niejakiego zapomnienia ważną artystkę.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuki wizualne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną