Kultura

Mania szczytowania

Lars von Trier znów zaszokuje?

Charlotte Gainsbourg jako Joe, główna bohaterka „Nimfomanki”. Charlotte Gainsbourg jako Joe, główna bohaterka „Nimfomanki”. Gutek Film
„Nimfomanka” Larsa von Triera jest najlepszym filmem w jego karierze. To nie pornografia, ale warto prześledzić, jak skandalizująca kampania zmyliła kinomanów na całym świecie.
Reżyserska wersja „Nimfomanki”, której pierwszą część zobaczy w lutym publiczność Berlinale, trwa ponad 300 minut.Gutek Film Reżyserska wersja „Nimfomanki”, której pierwszą część zobaczy w lutym publiczność Berlinale, trwa ponad 300 minut.

W latach 80. Lars von Trier nakręcił reklamówkę. Krótki spot na zlecenie duńskiego dziennika „Ekstra Bladet” rozgrywa się w saunie. Mężczyzna znajduje w ścianie malutki otwór. Okazuje się, że może przez niego podglądać siedzące w sąsiednim pomieszczeniu nagie kobiety. Panie orientują się, że są ofiarami podglądacza, ale nie widzą, kto nim jest. Tu następuje cięcie. W następnej scenie von Trier pokazuje poszukiwanie winnego: mężczyźni ustawieni w żołnierskim rzędzie, jeden wyraźnie „wystaje” poza linię, gorączkowo usiłuje więc zakryć erekcję egzemplarzem gazety.

Polityka 2.2014 (2940) z dnia 07.01.2014; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Mania szczytowania"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021