Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Joanna bez obcasów

Mea pulpa

Justyna Rojek / EAST NEWS
Joanna Szczepkowska, jeden z symboli odrodzonej ojczyzny, kobieta która obaliła komunizm, i to w komunistycznej telewizji, aktorka, która pokazała, że w teatrze nie ma granic, przechodzi do historii. Pani Joanna znika z „Wysokich Obcasów”, gdzie pisała felietony. Szkoda. Od lat obiecywałem sobie, że zacznę ją czytać.

• To wiadomość optymistyczna i świadcząca o prawdziwej sile narodu. Jak wynika z dokładnych badań, codziennie 8 mln Polaków odwiedza w sieci strony erotyczne. 8 mln. Wreszcie coś Polaków połączyło. Warto z tego zrobić partię polityczną. Tyle członków.

• Nie lękajcie się iść pod prąd. Taki tytuł ma nosić koncert z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II w TVP. Zagrają m.in. Voo Voo, T.Love, Kasia Kowalska, Zakopower. Kiedyś muzyka rockowa była oazą wolności. Dziś została już tylko oaza.

• Niestety, nie mamy dobrych wieści dla programu Agaty Młynarskiej. Jej zwariowany show „Świat się kręci” przegrywa konkurencję ze wszystkimi. Nawet z nadawanym od 400 lat programem Tadeusza Sznuka „Jeden z dziesięciu”. Tam gospodarz zadaje pytania, a goście nie wiedzą, a u Agaty jest odwrotnie.

• To był szok cywilizacyjny, kulturowy oraz estetyczny. Podczas obchodów kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu egzorcyzmy odprawił ksiądz Stanisław Małkowski. Jeszcze tylko wielka schizma, stosy, krucjata i spór o inwestyturę, i powoli możemy kończyć średniowiecze.

• Oto prawdziwy hit. Bez udawania i przebierania. Talent show „Disco Star” został absolutnym przebojem stacji Polo TV. Program ogląda średnio 183 tys. ludzi, co zdecydowanie niszczy konkurencję. W trakcie programu stare gwiazdy disco polo robią to samo z młodymi.

• To były wstrząsające wyniki. Nasza ojczyzna została zbadana pod kątem uciech, grzechu i nieczystości. Okazało się, że w Katowicach jest najwięcej agencji towarzyskich. Jest tam też najwięcej ogłoszeń dotyczących sponsoringu. Są też najniższe ceny. Kazimierz Kutz, robiąc ekranizację „Sławy i chwały”, nie tak chyba sobie wyobrażał i jedno, i drugie.

• To jest awans zasłużony i przewidywalny. Wojciech Krzyżaniak, niegdyś redaktor naczelny „Gazety Telewizyjnej”, został szefem periodyku „Kropka TV”. Pismo to wydawane jest na zlecenie sieci Biedronka. Każdy, kto zna audycje redaktora Krzyżaniaka w TOK FM, wie, że sprawdzi się on w otoczeniu czerstwego towaru.

• Kiedyś książki pisało się w bólach i trudzie, żeby czytelnik miał radość i lekkość czytania. Dziś ewidentnie jest odwrotnie. Na szczęście są wyjątki. Właśnie ukazał się poprawiony i uaktual­niony zbiór felietonów Agaty Passent zatytułowany „Kto pani to zrobił”. Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego picie wódki to ciężka praca, to polecam. Od lat Daniel Passent jest moim ulubionym autorem. Nawet tej autorki.

• Oto jest ewidentny powód do dumy. Tuż przed rozpoczęciem drugiej serii programu „Ekipa z Warszawy” producenci podali, że bohaterowie pierwszego sezonu, czyli pan Trybson i pani Eliza, będą mieli dziecko. Gratulujemy. Wreszcie w polskiej telewizji zrobiono coś, co ma szanse na przyszłość.

• Po sukcesie książki Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka Panienka” nadszedł czas na dogrywkę. Monika wydała właśnie kolejną serię swych przygód, tym razem zatytułowaną „Rodzice”. Urszula Sipińska śpiewała kiedyś utwór „Cudownych rodziców mam”. Na duet z Moniką nie ma co liczyć.

• Tytuł w „Gazecie Wyborczej” nie zostawiał złudzeń: Adam Nawałka szuka kadrowiczów. Okazuje się, że w kadrze narodowej wystąpił całkowity brak chętnych na najbliższy mecz z Niemcami w Hamburgu. Nawałka śledzi naszych piłkarzy grających w lidze włoskiej i chińskiej. Jeśli to nie zda egzaminów, zacznie chodzić po mieszkaniach. Jak ci z Providenta.

• Ruszają castingi do kolejnego, piątego już sezonu programu „Perfekcyjna pani domu”. Zawsze byłem ciekaw, jak wygląda rywalizacja ludzi, którzy chcą, aby im posprzątać mieszkanie w telewizji. Czy przechodzą ci, co mają największy burdel w domu? Aby wziąć udział w programie, trzeba wykonać dwie proste czynności. Wysłać esemesa i nie sprzątać.

Natalia Siwiec z sukcesem zakończyła swój telewizyjny debiut na antenie telewizji VIVA. Jej reality show „Enjoy the view” oglądało średnio 84 tys. widzów, co dało stacji pozycję lidera wśród kanałów dla młodzieży. Czyli sukces, także finansowy. Jest więc szansa, że w następnym sezonie pojawi się wreszcie reżyser.

• Ogłoszono ranking najchętniej oglądanych cotygodniowych seriali w polskich telewizjach. Na pierwszym miejscu uplasowało się „Ranczo” z wynikiem ponad 6 mln widzów. Na drugim „Ojciec Mateusz”, a na trzecim „Na dobre i na złe”. Jeśli „Na dobre i na złe” chce przetrwać, szybko na planie pojawić się powinien choć jeden ksiądz.

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Kultura; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Joanna bez obcasów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną