Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Ścieżki szaleńca

Stanley Kubrick – wizjoner obrazu

Stanley Kubrick, „2001: Odyseja kosmiczna” 1968 r. Stanley Kubrick, „2001: Odyseja kosmiczna” 1968 r. M.G.M/Album Online / EAST NEWS
Stanley Kubrick, genialny reżyser, wciąż fascynuje. Dowodzi tego krążąca od 10 lat po świecie niezwykła wystawa, którą obejrzało już prawie milion osób. W maju trafi do Krakowa.
Kubrick uchodził za geniusza, ale też człowieka bardzo trudnego.SIPA Press/EAST NEWS Kubrick uchodził za geniusza, ale też człowieka bardzo trudnego.

Zmarłego 15 lat temu amerykańskiego reżysera przypomina ponad tysiąc eksponatów. Od modelu statku kosmicznego Discovery, którym bohaterowie „2001: Odysei kosmicznej” podróżowali w kierunku Jowisza, kamer wypożyczanych przez Kubricka od NASA, superczułych obiektywów Zeissa służących w „Barrym Lyndonie” do robienia zdjęć oświetlonych jedynie świecami, aż po fragmenty scenografii czy zbiór młodzieńczych, nieznanych szerzej, fotografii publikowanych tuż po wojnie w magazynie „Look” przez przyszłego reżysera.

Polityka 18.2014 (2956) z dnia 27.04.2014; Kultura; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Ścieżki szaleńca"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020