Kultura

Satyryk patrzy na getto

„Miasto skazanych” we wspomnieniach Jerzego Jurandota

Getto warszawskie, maj 1942 r. Getto warszawskie, maj 1942 r. Ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Obrazy zza muru warszawskiego getta, żydowski humor i poezja – ukazał się tom wspomnień i opowiadań Jerzego Jurandota oraz wierszy Stefanii Grodzieńskiej. Część „Miasta skazanych” to zawartość słoja zakopanego przez autorów podczas wojny.
Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska, „Miasto Skazanych, 2 lata w warszawskim getcie”materiały prasowe Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska, „Miasto Skazanych, 2 lata w warszawskim getcie”

Dzięki zgodzie córki Stefanii Grodzieńskiej i Jerzego Jurandota na przerwanie wieloletniego milczenia, wykreślającego z biografii rodziców życie w warszawskim getcie, dostajemy dzisiaj do rąk „Miasto skazanych. 2 lata w warszawskim getcie”. Na tom – opracowany przez Agnieszkę Arnold, a wydany przez Muzeum Historii Żydów Polskich – składają się wspomnienia Jurandota wraz z powstałymi na ich kanwie siedmioma opowiadaniami, napisana w getcie sztuka „Miłość szuka mieszkania” oraz eseje z lat 70.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Mężczyzna w związku. Jak to działa?

Jacek Masłowski o niespełnionych oczekiwaniach mężczyzn wobec kobiet oraz kobiet wobec mężczyzn.

Anna Dobrowolska
23.05.2017
Reklama