Kultura

Figura tańca

Światowej sławy choreografka odwiedzi Polskę

Anna Teresa De Keersmaeker uważa, że taniec musi się zmieniać, ewoluować, by nadążyć za tym, jak ideologie i nowe sposoby życia zmieniają ludzkie ciało. Anna Teresa De Keersmaeker uważa, że taniec musi się zmieniać, ewoluować, by nadążyć za tym, jak ideologie i nowe sposoby życia zmieniają ludzkie ciało. Alastair Muir/Rex / EAST NEWS
Anne Teresa De Keersmaeker, jedna z najważniejszych choreografek współczesnego tańca, obwołana następczynią Piny Bausch, i jej zespół Rosas po dwóch dekadach ponownie wystąpią w Polsce.
Anna Teresa De Keersmaeker: - Ludzkie ciało wyraża abstrakcyjne idee - to właśnie lubię w tańcu.Danny Willems Anna Teresa De Keersmaeker: - Ludzkie ciało wyraża abstrakcyjne idee - to właśnie lubię w tańcu.

Kultura masowa usłyszała o niej trzy lata temu. De Keersmaeker obejrzała teledysk „Countdown” Beyoncé i odkryła, że piosenkarka bez pytania pożyczyła sobie całe partie jej choreografii m.in. ze spektaklu „Rosas danst Rosas” z 1983 r. Zirytowana oskarżyła amerykańską gwiazdę o kradzież. Kiedy prawnicy Beyoncé tłumaczyli, że to był cytat, De Keersmaeker pogratulowała gwieździe dobrego gustu, dodając, że w tym nowym wykonaniu feministyczna, ostra i zbuntowana choreografia straciła pazur: „W latach 80.

Polityka 23.2014 (2961) z dnia 03.06.2014; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Figura tańca"

Czytaj także

Ludzie i style

Polska piłka: produkt futbolopodobny

Trzeci sezon z rzędu żaden polski klub nie zagra w europejskich pucharach. To zła wiadomość, ale jest jeszcze gorsza: wszystko wskazuje na to, że ta seria jeszcze potrwa.

Marcin Piątek
10.09.2019