Mariusz Czubaj radzi, jak pisać kryminały
Konkurs na opowiadanie kryminalne trwa! Towarzyszyć mu będzie blog Mariusza Czubaja: autor opowie m.in., jak tworzyć i prowadzić czytelnicze śledztwa. Wstęp tylko dla odważnych...
Polityka

Pisanie to trudna sztuka. Jak zacząć, co właściwie chcę przekazać, jaki wątek poruszyć? Postawić na dialogi czy drobiazgowe opisy? W co przysposobić bohaterów i w jakie losy ich uwikłać?

Można zdać się na intuicję, to oczywiste. Ale warto też pokornie posłuchać cudzych rad – sporo o pisarskim warsztacie mają do powiedzenia zwłaszcza ci, którzy pisaniem zajmują się na co dzień, wiedzą, jak trudno zbudować duży, sensowny tekst, znają narracyjne sztuczki, a przede wszystkim lubią to, co robią. 

Takim doradcą będzie – specjalnie dla Czytelników POLITYKI – Mariusz Czubaj, antropolog kultury, pisarz, autor powieści „Aleja samobójców”, „Róże cmentarne” (obie opublikował wspólnie z Markiem Krajewskim), „21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Martwe popołudnie”, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną. Jego książki są tłumaczone na angielski, niemiecki, turecki i ukraiński. Słowem: ekspert od kryminałów, który podpowie, ale i sam się jeszcze czegoś od Was nauczy.

Mariusz Czubaj poprowadzi blog, który towarzyszyć będzie konkursowi „Lato z kryminałem” zorganizowanemu przez POLITYKĘ i trwającemu przez całe wakacje. Tych Czytelników, którzy nie tylko czytają i lubią kryminały, ale też próbują, chcą je pisać, zachęcamy do wzięcia w nim udziału – na opowiadania (maksymalnie 15 tys. znaków) czekamy do 24 sierpnia. Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj. A tutaj – regulamin naszej letniej zabawy.

Na kryminalnym blogu Mariusza Czubaja – a nadaliśmy mu mrożącą nieco krew w żyłach nazwę „Żywi i umarli” – znajdziecie wskazówki i podpowiedzi: na co zwrócić uwagę, czego unikać, jaką myśl rozwinąć, a jaką raczej skrócić i przeanalizować raz jeszcze. Słowem: jak zacząć przygodę z pisaniem i rozwinąć swój twórczy warsztat. Zachęcamy do regularnych odwiedzin i dyskusji! 

„Dlaczego: »żywi«? Bo pozwolę sobie komentować fragmenty opowiadań, które spływają na konkurs »Lato z kryminałem« (zakładam, że ich autorzy pozostają w dobrym zdrowiu). Dlaczego: „umarli”? Bo nic tak nie służy pisaniu, jak czytanie (także klasyków gatunku).

Będzie więc mowa o tym, jak tworzyć własne pisarskie modus operandi i jak prowadzić skuteczne czytelnicze śledztwa, w sumie zaś będzie mowa o potędze opowieści, bez których ani w mrokach jaskini, ani w kindle’o-google’owych czasach obejść się jakoś nie umiemy” – zapowiada Mariusz Czubaj. Zapraszamy wszystkich odważnych!

*

W ramach konkursu „Lato z kryminałem” przeprowadziliśmy quiz wiedzy o kryminałach. Wyniki i prawidłowe odpowiedzi znajdziecie tutaj.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną