Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Albo muzeum, albo ruch

Rusza Europejskie Centrum Solidarności

Nowa siedziba ECS będzie jednym z największych centrów kultury w Polsce powstałych po 1989 r. – całkowita powierzchnia zabudowy budynku to 25 tys. m kw. Nowa siedziba ECS będzie jednym z największych centrów kultury w Polsce powstałych po 1989 r. – całkowita powierzchnia zabudowy budynku to 25 tys. m kw. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Gigantyczny budynek, który stanął na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, ma odpowiedzieć na równie wielkie pytanie: Jak upamiętnić ruch Solidarności, a zarazem nie zamienić tego miejsca w muzeum?
Lech Wałęsa będzie miał w ECS swoje biuro. Podczas wizyty na budowie podpisał klika oryginalnych kasków ze stoczni, które znajdą się na wystawie.Michał Fludra/Newspix.pl Lech Wałęsa będzie miał w ECS swoje biuro. Podczas wizyty na budowie podpisał klika oryginalnych kasków ze stoczni, które znajdą się na wystawie.

Jeszcze w trakcie Euro 2012 na ogromnym terenie na północny wschód od postoczniowego placu Solidarności znalazły się setki namiotów, w których nocowali przyjezdni kibice. Ale reszta przestrzeni składała się z zapuszczonych parków czy gruzowisk po zniszczonych budynkach. Rok temu postindustrialna dzielnica była wielkim placem budowy – cały teren rozkopano, aby stworzyć tu miejską arterię – ulicę Nowa Wałowa, która wiosną bieżącego roku przecięła Młode Miasto na pół.

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Albo muzeum, albo ruch"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >