Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Złote Lwy w Gdyni dla filmu „Bogowie”

Agencja Gazeta
Zakończyła się 39. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film „Bogowie” – opowieść o kardiochirurgu Zbigniewie Relidze – zebrał cztery statuetki.
materiały prasowe

Złote Lwy 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymali twórcy filmu „Bogowie”: reżyser Łukasz Palkowski i producent Piotr Wożniak-Starak. Wyróżnienia wręczyli przewodniczący festiwalu Ryszard Bugajski i minister kultury Małgorzata Omilanowska. Jury wybrało jednomyślnie.

Teraz już wszystko jest możliwe – powiedział Łukasz Palkowski. – Nie ma rzeczy trudnych, są tylko czasochłonne. Reżyser otrzymał w 2008 r. Paszport POLITYKI za film „Rezerwat”. Najnowszy film Palkowskiego, poświęcony Zbigniewowi Relidze, wejdzie do kin 10 października.

„Bogowie” otrzymali w sumie cztery statuetki. Nagrodzony został m.in. Tomasz Kot (w kategorii „pierwszoplanowa rola męska”). Aktor zagrał Zbigniewa Religę.

To była wielka lekcja – mówił, dziękując przede wszystkim ekipie. – Z takimi partnerami można lecieć na księżyc. W myśl frazy zaczerpniętej z filmu: „Polak Polakowi nawet porażki będzie zazdrościł”. Ale twórcy „Bogów” nie muszą.

Srebrne Lwy za film „Pod Mocnym Aniołem” odebrali z kolei reżyser Wojciech Smarzowski i producent Jacek Rzehak. – Do wczoraj „Pod Mocnym Aniołem” był dla mnie najważniejszy – powiedział Wojciech Smarzowski. Reżyser kręci już nowy film, to na nim się koncentruje. – Mam szczęście, że otaczają mnie fachowcy.

Do konkursu zakwalifikowało się w sumie 13 filmów, w tym sześć premier i trzy debiuty. Tegoroczną edycję otworzył pokaz zrekonstruowanej i skróconej o dwie godziny wersji „Potopu” Jerzego Hoffmana.

Jury przewodził Ryszard Bugajski (reżyser „Przesłuchania”). Uroczystość poprowadziła Grażyna Torbicka. Motywem przewodnim wieczoru były kompozycje zmarłego w tym roku Wojciecha Kilara.  

Pełna lista nagrodzonych w konkursie głównym:

Złote Lwy: Łukasz Palkowski i Piotr Wożniak-Starak „Bogowie”
Srebrne Lwy: Wojciech Smarzowski, Jacek Rzehak („Pod Mocnym Aniołem”)
Nagroda specjalna jury: Jerzy Stuhr i Piotr Dzięcioł („Obywatel”)
Reżyseria: Władysław Pasikowski („Jack Strong”)
Pierwszoplanowa rola męska: Tomasz Kot („Bogowie”)
Pierwszoplanowa rola kobieca: Zofia Wichłacz („Miasto 44”)
Aktor drugoplanowy: Dawid Ogrodnik („Obietnica”)
Aktorka drugoplanowa: Elena Babenko („Fotograf”)
Scenariusz: Krzysztof Rak („Bogowie”)
Młody talent reżyserski: Krzysztof Skonieczny („Hardkor disko”)
Debiut aktorski: Sebastian Fabijański („Jeziorak”) i Jaśmina Polak („Hardkor disko”)
Nagroda publiczności:
Zdjęcia: Kacper Fertacz („Hardkor disko”)
Muzyka: Mikołaj Trzaska („Pod Mocnym Aniołem”)
Montaż: Paweł Laskowski („Pod Mocnym Aniołem”)
Charakteryzacja: Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska („Bogowie”)
Kostiumy: Małgorzata Braszka i Michał Koralewski („Jack Strong”)
Scenografia: Wojciech Żogała („Bogowie”)
Dźwięk: Bartosz Putkiewicz („Miasto 44”)
Efekty specjalne: Wit Komrzdy („Miasto 44”)

Nagrodę specjalną, czyli Platynowe Lwy za całokształt twórczości, otrzymał Sylwester Chęciński („Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Roman i Magda”, „Rozmowy kontrolowane”). – Przede wszystkim dziękuję tym, dla których te filmy robiłem – powiedział reżyser, wielokrotnie nagradzany Złotymi Lwami.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną