Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla

Mathieu Bourgois/Writer Pictures / Foreign Policy
Francuski pisarz został uhonorowany za umiejętność uchwycenia ludzkich losów i odkrywania świata czasu okupacji.

Patrick Modiano urodził się w 1945 r. w Paryżu (ma poza tym włosko-belgijsko-żydowskie korzenie). Główne wątki jego twórczości to pamięć, zapomnienie, poczucie winy i krzywdy. Jest autorem ok. 30 książek, głównie powieści, ale też utworów dla dzieci i scenariuszy filmowych.

Zasłynął jednak przede wszystkim z powieści, zwykle niewielkiego formatu (do 150 stron), skondensowanych formalnie i niemal zawsze stanowiących wariację na temat pamięci i poszukiwania tożsamości. Częściej tłumaczony na szwedzki niż angielski. W 1978 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów za powieść „Rue des boutiques obscures” („Ulica ciemnych sklepików”).

W Polsce przetłumaczono tylko kilka książek Modiano (wspomnianą „Ulicę ciemnych sklepików”, poza tym „Zagubioną dzielnicę”, „Przyjechał cyrk”; większość ukazała się na polskim rynku w latach 90.). Teraz to się najpewniej zmieni. 

69-letni autor jest jedenastym Francuzem, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

„Największym skandalem związanym ze zwycięstwem Modiano jest to, że po raz kolejny wielkim przegranym okazał się Philip Roth” – pisze „The Guadian”. Szwedzka akademia znów nie wskazała jednego z wymienianych corocznie kandydatów (np. Harukiego Murakamiego), nagrodziła pisarza nierozpoznawanego zbyt szeroko, ale takiego, który mimo to w historii literatury wyraźnie się zaznaczył.

Modiano wiele ma wspólnego z Georges’em Perecem – obaj byli wychowankami Raymonda Queneau, słynnego postmodernisty, łączy ich też przedmiot zainteresowań: pamięć w jej indywidualnym i historycznym wymiarze.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną