Rodzima prowincja w nowych serialach sensacyjnych

Polska jako miejsce zbrodni
Międzynarodowe stacje telewizyjne produkują w Polsce seriale sensacyjne. Czy wniosą do naszej telewizji światowy poziom?
Leszek Lichota jako kapitan Straży Granicznej Wiktor Rebrow w serialu „Wataha”. Akcja nowej produkcji HBO jest osadzona w Bieszczadach.
Krzysztof Wiktor/HBO/materiały prasowe

Leszek Lichota jako kapitan Straży Granicznej Wiktor Rebrow w serialu „Wataha”. Akcja nowej produkcji HBO jest osadzona w Bieszczadach.

Zegar na Pałacu Kultury i Nauki, Starówka, biało-czerwony Stadion Narodowy, a zaraz potem napad na bank, krzyki z dziwnym akcentem: „Wszyscy na ziemię! Szybciej!”. Tak wygląda Warszawa w niedawnym odcinku popularnego, pokazywanego na całym świecie serialu sensacyjnego z Jamesem Spaderem „The Blacklist” amerykańskiej stacji NBC (w Polsce emitują go pod tytułem „Czarna lista” AXN i TVN7). W warszawskim odcinku w naszej stolicy mieści się filia banku, który jest finansowym zapleczem największych światowych organizacji terrorystycznych, a terroryści wsparcie i arsenał broni mogą znaleźć nawet w cukierni. Ale mamy też dobre strony. Tradycyjny bimber czy bigos zastąpiły pączki z konfiturą. James Spader robi im na ekranie tak wielką reklamę, że pewnie wkrótce staną się nowym obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta.

„Czarna lista” nie jest jednak jedyną szansą Polski na zaistnienie w świadomości międzynarodowej telewidowni. Właśnie startują dwa seriale sensacyjne, wyprodukowane przez polskie oddziały międzynarodowych stacji telewizyjnych: osadzony w środowisku bieszczadzkich pograniczników sześcioodcinkowiec stacji HBO „Wataha” i trzyodcinkowa „Zbrodnia” AXN z akcją dziejącą się na Półwyspie Helskim. Sukcesy odniosły jeszcze przed emisją: pierwszy już został sprzedany do 15 krajów, drugi AXN zaprezentuje na początek w pięciu.

 

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną