Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kto wskrzesił Twin Peaks?

David Lynch powraca z kultowym serialem

Wielokrotnie nagabywany David Lynch zawsze zaklinał się, że do Twin Peaks nie wróci. Wielokrotnie nagabywany David Lynch zawsze zaklinał się, że do Twin Peaks nie wróci. Ronald Grant Archive / BEW
David Lynch znów kręci serial, który ćwierć wieku temu schodził z ekranów, bo nikt go nie chciał oglądać. Powrót „Miasteczka Twin Peaks” to największy w tym roku sukces... widowni.
Reżyser David Lynch i scenarzysta Mark Frost na planie serialuABC Photo Archives/Getty Images Reżyser David Lynch i scenarzysta Mark Frost na planie serialu

W 1992 r. na festiwalu w Cannes światową premierę miał film „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” w reżyserii Davida Lyncha. Pełen przemocy, bezdennie smutny prequel popularnego serialu telewizyjnego, z jednej strony wyjaśniający wiele tajemnic, z drugiej – gmatwający wątki i piętrzący trudne do rozszyfrowania metafory.

Krytycy bez litości masakrowali swojego niedawnego pupila – Lynch dwa lata wcześniej dostał Złotą Palmę za „Dzikość serca” – ale amerykański reżyser znosił to dzielnie. W wywiadach mówił, że film ma przynajmniej jedną niekwestionowaną zaletę: „Zabiliśmy nim Twin Peaks”.

Pomysł, by ekscentryczny autor „Człowieka słonia” i „Blue Velvet”, arcydzieł kina artystycznego i mrocznego, nakręcił telewizyjną operę mydlaną dla zjadaczy słonych paluszków, wydawał się wszystkim równie karkołomny, co zabawny. Na szczęście dziwactwa Lyncha równoważył Mark Frost, pisarz, scenarzysta i reżyser, który doskonale czuł telewizję. W Ameryce stacja ABC rozpoczęła emisję pierwszego sezonu „Miasteczka Twin Peaks” w kwietniu 1990 r., niewiele później serial zaczął być również pokazywany w innych krajach. Historia zagubionego w górach miasteczka, w którym znaleziono zwłoki powszechnie lubianej licealistki, okazała się bowiem zaskakująco uniwersalna.

Królowa szuka mordercy

Do fascynacji serialem przyznawali się nie tylko zagorzali wielbiciele telewizji, ale również artyści, intelektualiści, a nawet… królowa angielska. Cały świat zastanawiał się, kto jest mordercą, furorę zrobiły koszulki samoróbki z hasłem: „To ja zabiłem Laurę Palmer”. Byli i tacy fani serialu, którzy nie wahali się skorzystać ze swoich wpływów, byle tylko uchylić rąbka tajemnicy.

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Kultura; s. 130
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto wskrzesił Twin Peaks?"
Reklama