Odbudowa zabytkowych organów

Zbawcy organów
W Gdańsku, w kościele św. Trójcy, odbudowywane są – piszczałka po piszczałce – organy barokowe, jakich nie ma nigdzie indziej na świecie. A wszystko zaczęło się od wycinka prasowego.
Gdańskie organy to instrument unikatowy w skali świata.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Gdańskie organy to instrument unikatowy w skali świata.

Jest rok 2002. Gdańskie małżeństwo muzyków, klawesynistka Alina Ratkowska i organista Andrzej Szadejko, po studiach w Warszawie ukończyło również Schola Cantorum Basiliensis, legendarną szwajcarską szkolę muzyki dawnej. Zostali w Bazylei, Alina pracuje w szkole i prowadzi chór, Andrzej jest organistą jednego z kościołów pod Bazyleą i również prowadzi chór. Dają też koncerty. Rodzą się dzieci, wygląda na to, że rodzina zadomowiła się w Szwajcarii.

Tymczasem Andrzej dostaje od teściowej list z notatką wyciętą z „Dziennika Bałtyckiego”. A tam elektryzująca wiadomość: „W centrum Gdańska odnaleziono ogromne barokowe organy”. I przedwojenne zdjęcie kościoła św. Trójcy z organami. Jak to, pomyślał, w moim rodzinnym mieście coś takiego się uchowało? Natychmiast umówił się z franciszkanami i przyleciał do Gdańska.

Okazało się, że były to tylko elementy szafy, czyli drewnianej obudowy, za to tak piękne – w stylu manierystycznym – i w takiej ilości, choć w opłakanym stanie, że organiście przyszedł do głowy pomysł, który z początku wydawał się szalony: a gdyby tak odbudować instrument takimi metodami, jakimi został zbudowany prawie cztery wieki temu?

Złożył franciszkanom tę propozycję w liście. Potem dowiedział się, że były jeszcze inne pomysły. Pewien gdański organista uznał, że do odbudowanej szafy można by wstawić używane organy, żeby było taniej. Z kolei firma z Czech zaproponowała zbudowanie nowoczesnego instrumentu w starej szafie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną