Kultura

Zmarł Tadeusz Konwicki

Tadeusz Konwicki (1926–2015) Tadeusz Konwicki (1926–2015) Wojciech Druszcz / Reporter
Odszedł wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Miał 88 lat.

Tadeusz Konwicki urodził się 22 czerwca 1926 r. w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie. Dzieciństwo spędził najpierw w Kolonii Wileńskiej, później w Wilnie – tutaj też się uczył (w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta). Kiedy wybuchła II wojna światowa, pracował jako robotnik kolejowy i pomocnik elektryka.

W latach 1944–1945 wstąpił w szeregi 8. Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej. Wziął udział w akcji „Burza”, walczył w partyzantce. Kiedy oddział został rozwiązany, Konwicki przybył do Polski. Z początku przebywał w Gliwicach. Studiował filologię polską na Uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim.

Debiutował w latach 40. – „Szkicami z Wybrzeża”, które samodzielnie zilustrował. Współpracował z wieloma magazynami (m.in. „Odrodzenie”, „Nurt”, „Po Prostu”, „Świat Młodych”, „Wieś”). Do Warszawy przeprowadził się w 1947 r. – razem z redakcją „Odrodzenia”. Dwa lata później ożenił się z Danutą Lenicą, plastyczką i ilustratorką książek dla dzieci.

W latach 40. i 50. Konwicki należał do pokolenia „pryszczatych” – publicystów socrealistycznych. Od tego nurtu z czasem jednak odszedł.

Konwicki jest autorem licznych książek, m.in. „Dziury w niebie”, „Zwierzoczłekoupiora”, „Kalendarza i klepsydry” i „Małej Apokalipsy”. Ostatnią powieść – „W pośpiechu” – opublikował w 2011 r. (Wydawnictwo Czarne).

W połowie szóstej dekady Konwicki zajął się twórczością filmową – z początku jako scenarzysta, z czasem jako reżyser. Odegrał dużą rolę w kształtowaniu się polskiej szkoły filmowej. W latach 1956–1968 pełnił funkcję kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Kadr” (później również „Kraju”, „Pryzmatu” i „Perspektyw”).

Tworzył zarówno filmy autorskie („Ostatni dzień lata”, „Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko”), jak i oparte na dziełach literackich („Dolina Issy” na podstawie utworu Czesława Miłosza, „Lawa” na podstawie „Dziadów” Mickiewicza). W jednym z filmów Andrzeja Wajdy wystąpił nawet jako aktor („Kronika wypadków miłosnych”, 1985).

Tadeusza Konwickiego można było spotkać na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie w Warszawie. Był zafascynowany polską stolicą. „Ta nieszczęsna Warszawa domagała się ode mnie, żeby ją podwyższać, gdzie się da” – wspominał. Bywał też częstym gościem w kawiarni Czytelnika, wylansowanej niegdyś przez pisarza Leopolda Tyrmanda. „To impreza czysto rekreacyjna” – mawiał Konwicki. A więc wolna od polityki i publicystyki.

Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 r. Miał 88 lat.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną