Kultura

Zapraszamy na warsztaty Kryminalnej Piły!

Zapraszamy na warsztaty Kryminalnej Piły!

az / Flickr CC by 2.0
To już III edycja festiwalu Kryminalna Piła – organizowanego z myślą o tych, którym ten gatunek niestraszny.
mat. pr.

O kryminale zwykło się myśleć, że skoro obowiązują w nim ścisłe reguły, to wystarczy się ich trzymać, żeby stworzyć byle dzieło. Nic bardziej mylnego. 

Bo i owszem, dobry kryminał zachowuje pewne formalne wymogi, ma logiczną konstrukcję, zwykle trzyma się jednego schematu: jest intryga, są winni, kara musi zostać wymierzona, a sprawiedliwości – stać się zadość. „Gdyby jednak tylko o to chodziło w powieści kryminalnej, ludziom wystarczałyby gazety i newsy w mediach. Nie kupowaliby książek, a tym bardziej całych sag kryminalnych. Tak naprawdę bowiem w powieści kryminalnej chodzi o coś zupełnie innego” – tłumaczą organizatorzy warsztatów.

Kryminał jest zniuansowany, a zbrodnia – dowolna! – to często jedynie pretekst do innych rozważań. Do poszukiwania odpowiedzi i wysnucia opowieści, która je podsuwa. W każdej historii, choćby tej z intrygą w tle, wypada się doszukać głębszych sensów niż te podane wprost.

Przedtem musimy jednak zadbać o koncept, logikę wydarzeń, dobór okoliczności. I – element nie do pominięcia – dobrze skonstruowanych bohaterów.

Warsztaty Kryminalnej Piły dostarczają narzędzi, które pozwolą opanować strukturę dzieła, jakim jest kryminał. To zajęcia teoretyczno-praktyczne – w Pile przede wszystkim się pisze. I dochodzi do perfekcji.

Po raz pierwszy w historii festiwalu uczestnicy dowiedzą się również, jak... badać miejsce zdarzenia. Krótko mówiąc: zbrodni. Dowiedzą się zatem, jak zbierać i analizować ślady, szukać podpowiedzi i tropić. A potem wykorzystywać te umiejętności (wyłącznie!) w sztuce pisarskiej.

Warsztaty odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile w dniach 16, 17 i 18 kwietnia 2015 r. Bądź jedną z dziesięciu osób, które wezmą w nich udział! Zaznaczmy, że poprowadzi je ceniony autor kryminałów Mariusz Czubaj.

Szczegółowy program: tutaj.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną