Krwawe bajki dla młodzieży

Tortury do lektury
Brutalność, dorosły charakter literatury dla młodzieży, który obserwujemy, to niedzisiejszy wynalazek. Przypominają o tym baśnie braci Grimm w pierwotnych, nieocenzurowanych jeszcze przez samych autorów wersjach.
Oryginalne baśnie braci Grimm wystraszyłyby makabrą niektórych dorosłych.
Piotr Socha/Polityka

Oryginalne baśnie braci Grimm wystraszyłyby makabrą niektórych dorosłych.

Poznajcie Johna Cleavera. John ma 15 lat. W swoim życiu kieruje się kilkunastoma zasadami. Na przykład nie zbliża się do zwierząt, bo mógłby je skrzywdzić. Jeżeli zaś przyłapie się na tym, że zainteresuje go jakaś osoba, zmusza się do unikania jej przez minimum tydzień. Sam o sobie mówi: „Myślę (…) że los chce, abym został seryjnym mordercą”, a jego obawy potwierdzają specjaliści – ma oficjalnie zdiagnozowane antyspołeczne zaburzenia osobowości, czyli psychopatię. John to bohater serii powieści dla młodzieży pisanych przez Dana Wellsa.

Poznajcie Mahlię i Toola. Oboje żyją w postapokaliptycznych Stanach Zjednoczonych z powieści „Zatopione Miasta” autorstwa Paola Bacigalupiego. Tool to genetycznie modyfikowany człowiek-pies, maszyna do zabijania, bestia rozrywająca ludzi na strzępy gołymi rękoma. To również jeden z pozytywnych bohaterów książki. Mahlia jest z kolei kilkunastoletnią dziewczyną, starającą się przeżyć w wyniszczonym, targanym konfliktami świecie, gdzie dzieci zmusza się do walk dla zwaśnionych frakcji politycznych i wzajemnego okaleczania. Oto fragment: „Mahlia posikała się ze strachu. Mocz spłynął jej po nodze. Nie czuła wstydu, nie czuła nic, prócz przerażenia. Nie była osobą, lecz ofiarą, jakby bestia rozpruła jej brzuch i wyrwała wnętrzności. Była nikim, trupem, nawet jeśli wciąż biło jej serce”. W czasie tortur Mahlia błagała oprawcę, by ją zabił, byle tylko skrócić cierpienia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną