Kultura

Cool i ból

Kim Gordon: kobieta w męskim świecie rocka

Naturalna uroda Gordon sprawiła, że już w dojrzałym wieku stała się nie tylko wzorem stylu dla środowiska alternatywnego i feministycznego rocka, ale ikoną mody w ogóle. Naturalna uroda Gordon sprawiła, że już w dojrzałym wieku stała się nie tylko wzorem stylu dla środowiska alternatywnego i feministycznego rocka, ale ikoną mody w ogóle. David Corio/Redferns / Getty Images
Kim Gordon przez lata nie chciała mówić, jak to jest być dziewczyną w zespole rockowym. W końcu napisała o tym książkę, dowodząc, że ikona alternatywnej sztuki umie ostro spojrzeć na siebie i swoje otoczenie.
Sonic Youth ukształtowani zostali przez artystowskie nowojorskie środowisko lat 70.materiały prasowe Sonic Youth ukształtowani zostali przez artystowskie nowojorskie środowisko lat 70.

Szczęśliwe małżeństwo w muzyce rockowej jest jak śnieg w maju. To zjawisko rzadkie, a jeśli nawet się zdarzy, zwykle nie przetrwa do kolejnej trasy koncertowej. Do wyjątków należała zawsze amerykańska grupa Sonic Youth, bohaterowie alternatywnego rocka ostatnich trzech dekad. Mimo znaczących komercyjnych sukcesów i mimo mody na ich muzykę w latach 90. nie dali się ponieść fali łatwej sławy. Kim Gordon i Thurston Moore, stojący na czele tej grupy, byli małżeństwem przez 27 lat, przez 17 lat wspólnie wychowywali córkę Coco.

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Cool i ból"

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020