Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Mea pulpa

Janusz Józefowicz przygotowuje polską wersję spektaklu „Legalna blondynka”. Broadwayowski przebój będzie można oglądać na scenie krakowskiego Teatru VARIÉTÉ. Podobno pierwotnie miała wystąpić w nim Doda, ale w końcu wybrano Basię Szatan. Może to i dobrze. Doda straciłaby wiarygodność, robiąc w życiu coś legalnie.

Ivan Komarenko, polski wokalista rosyjskiego pochodzenia, postanowił rozpocząć karierę w Niemczech. Ivan nagrał w stosownym języku swój wielki przebój „Czarne oczy” i rozpoczął medialny blitzkrieg jako „Nur ihre schwarzen Augen”. Oto nowa jakość. Dowcip o Polaku, Niemcu i Rusku w jednym.

• Telewizyjnym hitem Wielkanocy niespodziewanie był pierwszy odcinek zwiastujący nowy sezon programu „Rolnik szuka żony”. Obejrzało go w święta prawie 4,5 mln Polaków. Rodzi się zatem nowe pytanie: Czy większy obciach to być dziś ze wsi czy z telewizji?

• Rozdano Węże, czyli nagrody dla wszystkiego, co najgorsze w polskim filmie – za rok 2014. Faworytami Akademii Węży od początku byli Krzysztof Zanussi za film „Obce ciało” oraz Borys Szyc za film „Dżej Dżej”. I ostatecznie oni zwyciężyli. Na koniec gali Węży rozebrał się do naga Tomasz Karolak, czym sprawiedliwie ukarał wszystkich nominowanych.

Marta Gessler, znana już dziś chyba ze wszystkiego, będzie prowadziła zajęcia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Słupsku. Powstanie tam licząca 30 osób specjalna klasa kucharska. Szykuje się prawdziwa kuchenna rewolucja. Tak czuliśmy, że ten Biedroń wcześniej czy później narobi bigosu.

• Wreszcie jakaś pozytywna wiadomość z show-biznesu. Aktor Marek Bukowski został uniewinniony z zarzutu posiadania narkotyków. Okazało się, że 4 gramy marihuany znalezione w jego samochodzie zostały tam podrzucone. Co ciekawe, brukowce na początku donosiły o 8 gramach. Albo informator nie wypalił, albo wypaliła policja.

• To dosyć niespotykany angaż. Agata Passent, felietonistka i publicystka, zadebiutuje w Radiu Bajka. Agata poprowadzi w nim program poświęcony kulturze, zjawiskom społecznym i wydarzeniom z życia codziennego. Agata powinna zapraszać też polityków. Wreszcie mają radio, którego format zniesie wszystko.

• Oto dowód na to, że metryka nie istnieje. Agata Młynarska postanowiła obchodzić swe 50 urodziny roznegliżowana na okładce pisma „Viva!”. Agata jest w majtkach, rajstopach i dobrym nastroju. To prawdziwa gratka dla fanów jej programu „Świat się kręci”. Mój też nie stanął.

• Pojawił się kolejny numer kwartalnika dla gejów o wszystko mówiącej nazwie „Pride”. Tym razem bohaterem okładki jest Robert Biedroń. Prezydent Słupska zapowiadany jest przewrotnym tytułem: House of Biedroń, czyli prezydent na ustach całej Polski. Co ważne, pismo znacznie potaniało. Geje w Polsce tanieją. Idą lepsze czasy.

• Dobre wiadomości dla typowej polskiej rodziny. W Święta Wielkanocne oglądaliśmy telewizję 23 minuty dłużej niż ostatnio. To optymistyczna informacja. Bo oznacza, że mogliśmy świątecznie o 23 minuty rozmawiać ze sobą mniej.

• Wraca sezon na literaturę à rebours. Tym razem książkę napisał Władysław Kozakiewicz, nasz mistrz olimpijski, legenda skoku o tyczce, człowiek, który pokazał Ruskim, co tak naprawdę czujemy. „Bądź kozakiem i dbaj o siebie” – to tytuł debiutanckiego dzieła. Kto jak kto, ale Kozakiewicz wie, że i tutaj poprzeczka wisi wysoko.

• Podsumowano liderów polskich profili na Instagramie. Niekwestionowanym liderem jest Robert Lewandowski z blisko półtoramilionową rzeszą fanów. Dalej są Joanna Krupa i Anja Rubik. Na czwartym miejscu nasz bramkarz Wojtek Szczęsny. Jak widać po składzie, oglądanie definitywnie wykopało czytanie.

Danuta Stenka, Artur Rojek, Olga Tokarczuk, Mariusz Treliński i Natalia Przybysz mają szansę otrzymać nagrody w plebiscycie Gwarancje Kultury, organizowanym przez kanał TVP Kultura. Jego średni udział w rynku telewizyjnym wynosi 0,51 proc. Chciałoby się powiedzieć – adekwatnie do udziału kultury w naszym życiu.

• Kanał Planete+ wprowadza do swej ramówki nową produkcję zatytułowaną dumnie „Szkoła seksu Joanny Keszka”. W programie specjalistka od spraw kobiecej seksualności zada wyłonionym podczas castingów parom zadania teoretyczne i praktyczne. Wreszcie pojawiła się szkoła, w której ściąganie będzie na miejscu.

Edyta Herbuś pojawiła się na promocji lodów. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Oto najlepszy przykład, że w Polsce słowo popularność to suma nieporozumień bez żadnego znaczenia.

 

Polityka 16.2015 (3005) z dnia 14.04.2015; Kultura; s. 91
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną