Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Rusza Malta Festival Poznań 2015

mat. pr.
Podczas 25. edycji festiwalu twórcy będą pytać o rolę sztuki w sporze o nową wizję świata.
Michael Nymanmat. pr. Michael Nyman

„Nowy Ład Światowy” to idiom, który będzie przyświecał tegorocznemu festiwalowi Malta. Tim Etchells, kurator festiwalu i dyrektor artystyczny brytyjskiego zespołu Forced Entertainment, chce pokazać, jak często używamy tego wyrażenia przy okazji kryzysów w stosunkach międzynarodowych, wojen z terroryzmem czy protestów społecznych.

To nie wyczerpuje tematu. O nowym porządku mówi się też przy okazji technologicznej rewolucji w kontaktach międzyludzkich. Malta pokaże również znaczenie zmian zachodzących oddolnie albo – jak piszą kuratorzy – „w procesach ukrytych”.

Działania artystyczne, które zobaczymy w Poznaniu, ułożą się zatem w opowieść o tym, jak zmienia się pod wpływem technologii życie już nie jednostek, ale całych społeczeństw. „Nie twierdzę, że wybrane przeze mnie prace wyczerpują wszystkie te tematy i tendencje – pisze w zapowiedzi festiwalu Tim Etchells. – Ale jestem pewien, że owe niespokojne ruchy, nurty transformacji będą rezonować w tle, nadając programowi Idiomu mocy, że będą stawiać pytania: jak teatr może nam pomóc w mapowaniu i zrozumieniu tej przestrzeni pozostającej w stanie ciągłych zmian?”.

O różnych scenariuszach przyszłości, dwuznaczności życia, którą zajmuje się w tym roku Malta, pisał też sporo Tomasz Mann. W Poznaniu Andrzej Chyra wyreżyseruje prapremierę opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra”. O projekcie opowiada Dorocie Szwarcman w aktualnym numerze POLITYKI.

Michał Merczyński [dyrektor Malta Festival Poznań – przyp. red.] złożył mi tę propozycję dwa lata temu i wydawało się, że czasu jest dużo. Poprosiłem więc o współpracę przy pisaniu libretta Małgosię Sikorską-Miszczuk. Z Pawłem Mykietynem Michał już wcześniej rozmawiał. Małgosia w końcu znalazła, można powiedzieć, jakiś wytrych fabularny i stworzyła libretto, które i tak trzeba było jeszcze skracać. Efekt z pewnością wzbudzi kontrowersje – mówi Andrzej Chyra. – Myślę, że żaden z miłośników „Czarodziejskiej góry” nie będzie usatysfakcjonowany, bo faktycznie trudno zawrzeć tyle treści w jednym spektaklu.

Gwiazdą muzyczną tegorocznej edycji będzie Michael Nyman Band, zespół muzyka odpowiedzialnego za ścieżki dźwiękowe m.in. do „Fortepianu” i filmów Petera Greenawaya. Po raz pierwszy Nyman wystąpił na Malcie w 1995 r. Marzył wówczas, żeby wystąpić nad jeziorem Maltańskim – teraz, jak zapowiadają organizatorzy, to marzenie się ziści. Wstęp na koncert będzie bezpłatny.

Więcej o 25. odsłonie festiwalu na jego oficjalnej stronie.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pusty Kościół. To już jest krach

Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.

Joanna Podgórska
04.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną