Komiksy września 2015

Zwierzęce instynkty
materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

Szósty tom cyklu „Kot rabina” – „Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną” (Wydawnictwo Komiksowe 5/6) – jest jednocześnie finałem słynnej serii autorstwa Joanna Sfara o przemądrzałym, a do tego gadającym czworonogu. Skonstruowany jest tak, że można go czytać bez znajomości poprzednich. W domu rabina pojawia się nowy członek rodziny, a tytułowy kocur jest o noworodka śmiertelnie zazdrosny. Zazdrość to, jak się okazuje, dobry pretekst do tego, by spróbować przeanalizować ludzki cykl życia, pomarudzić na temat swojej zachwianej kociej tożsamości (nasz bohater jest trochę za bardzo ludzki), a wreszcie przekonać się, jak zabójcza bywa prawda. Sfar łączy delikatny i groteskowy rysunek z poważną problematyką, ubierając ją w humorystyczną historię.

Ocena: 5/6

*

Co się stanie, jeśli połączymy alegorię zwierzęcą ze światem samurajów i „Wojną światów”? Odpowiedź możemy znaleźć w najnowszym tomie „Usagi Yoijmbo. Senso” (Egmont 5/6). Pomysł może wydawać się na pierwszy rzut oka karkołomny, ale Stan Sakai doskonale miksuje pozornie niepasujące do siebie konwencje. Podobnie jak u Wellsa, tutaj także obca cywilizacja niespodziewanie atakuje Ziemię. Tyle że za cel obiera sobie feudalną Japonię. A samuraje, jak na nich przystało, postanawiają bronić się z honorem. Sakai na każdym kroku puszcza oko do miłośników kultury popularnej, a do tego świetnie się bawi, wciągając do zabawy także czytelnika.

Ocena: 5/6

*

Na koniec długo oczekiwana reedycja jednego z najsłynniejszych komiksów o Batmanie. Dziś „Azyl Arkham” (Egmont 4/6) Granta Morrisona i Dave’a McKeana to już klasyk, który stał się podstawą dla popularnych gier wideo. To zarazem ciekawa próba przedstawienia Batmana jako szaleńca, który niewiele różni się od szaleńców, jakich przez całe życie ścigał. Po latach historia odrobinę razi napuszonym, śmiertelnie poważnym tonem i domorosłymi analizami psychologicznymi bohaterów. Ale rysunki, a raczej ekspresjonistyczne ilustracje Dave’a McKeana, wciąż robią wrażenie i budują przerażającą atmosferę.

Ocena: 4/6

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną