Kultura

Drobne akty kolaboracji

Reżyser Árpád Schilling o sytuacji artystów na Węgrzech Viktora Orbána

„Bardzo lubię wywoływać w ludziach wyrzuty sumienia”. „Bardzo lubię wywoływać w ludziach wyrzuty sumienia”. www.sandorfegyverneky.com / materiały prasowe
Rozmowa z węgierskim reżyserem teatralnym Árpádem Schillingiem o pracy artysty w kraju rządzonym przez prawicę i spektaklu, który pokaże na wrocławskim festiwalu Dialog.
Árpád Schilling (rocznik 1974), reżyser, założyciel grupy Krétakör, jeden z reformatorów węgierskiego teatru.www.sandorfegyverneky.com Árpád Schilling (rocznik 1974), reżyser, założyciel grupy Krétakör, jeden z reformatorów węgierskiego teatru.

Aneta Kyzioł: – W tym roku rozwiązał pan swoją grupę teatralną Krétakör, a spektakl, który pokaże pan za kilka dni we Wrocławiu, nosi tytuł „Loser” – przegrany. To komentarz do sytuacji artystów na Węgrzech Viktora Orbána?
Árpád Schilling: – To nie tyle akt poddania się jako twórca teatru krytycznego, co rodzaj prowokacji, także krzyk rozpaczy. „Loser” jest wypowiedzią przeciw kolaboracji artystów z rządem.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Drobne akty kolaboracji"

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019