Film o Józefie Czapskim dziś w TVP2
Telewizyjna Dwójka pokaże wieczorem film dokumentalny przypominający Józefa Czapskiego – postaci wyjątkowej, malarza i pisarza, współtwórcy paryskiej „Kultury”.
kulturaparyska.com/•

„Józef Czapski – świadek wieku 1896–1993” autorstwa Andrzeja Wolskiego TVP2 wyemituje o godz. 22.50. Film jest wyjątkowy, bo bazuje na nieznanych do tej pory materiałach, które reżyser odszukał m.in. we francuskich archiwach. Wolski zbudował z ich pomocą interesujący portret tego niezwykłego artysty.

Urodzony w 1896 r. w Pradze w hrabiowskiej rodzinie Hutten – Czapskich. Malarz, krytyk, eseista, znawca sztuki oraz oficer Wojska Polskiego. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, w kampanii wrześniowej 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli. Jako jeden z nielicznych polskich żołnierzy przeżył obozy NKWD (m.in. Starobielsk). Zwolniony na mocy amnestii, dołączył do armii tworzonej przez gen. Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy, przez Iran aż do Włoch. Swoje wspomnienia z czasów uwięzienia w ZSRR zawarł w słynnej książce „Na nieludzkiej ziemi”.

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji, będąc przez lata podporą paryskiej „Kultury”. Zmarł w 1993 roku w Maisons-Laffitte.

Film powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i francusko-niemieckiego kanału telewizyjnego Arte. Współproducentem filmu jest Fundacja Kultury Paryskiej.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną