Branford Marsalis, Anna Maria Jopek i goście w jubileuszowej odsłonie BMW Jazz Club
Muzycy wystąpią razem trzykrotnie: w Bielsku-Białej, Warszawie i Szczecinie. A wszystko to wydarzy się pod wiele wyjaśniającym hasłem „Bezgranicznie”.
mat. pr.

Branford Marsalis
mat. pr.

Branford Marsalis

Anna Maria Jopek
mat. pr.

Anna Maria Jopek

W ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji BMW Jazz Club już w grudniu wystąpi w Polsce Branford Marsalis, światowej klasy amerykański muzyk jazzowy, saksofonista. Na scenie partnerować mu będą uznani nie tylko w Polsce wokaliści i instrumentaliści: Anna Maria Jopek, Atom String Quartet, Mino Cinelu, Marcin Wasilewski, Maria Pomianowska, Robert Kubiszyn, Pedro Nazaruk oraz Adam Strug. W Warszawie dołączy do nich dodatkowo Stanisław Soyka. Razem sformują superband – w takim składzie jeszcze nie występowali i nieprędko – jeśli w ogóle – wystąpią ponownie.

Koncertom przyświeca hasło „Bezgranicznie”. Branford Marsalis przyjmując zaproszenie, zgodził się, żeby wystąpić w nieznanym mu dotąd repertuarze. Z rdzennie polską muzyką dopiero się zapoznaje. Na życzenie Anny Marii Jopek wsłuchuje się w utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Czyli czołowych polskich twórców XX wieku. – Polscy muzycy grają z duszą. To emocjonalne zaangażowanie jest dla mnie bardzo ważne – podsumowuje Marsalis. I dodaje: – Gdy występuję ze znakomitymi artystami, moje zadanie to przede wszystkim nie przeszkadzać.

Czego wypada się spodziewać? Pewne jest tylko to, że na scenie pomieszają się różne muzyczne stylistyki: brzmienia klasyczne, jazzowe, world music. – Muzyka jest najlepsza wtedy, gdy jesteśmy otwarci na to, co się wydarzy na scenie – wyjaśnia Branford Marsalis.

Marsalis „to muzyk bezkompromisowy, ciekawy świata, podejmujący wyzwania. Artysta, nie zawaham się użyć tego słowa, epokowy. Nikt na świecie nie pasuje lepiej do hasła: »Bezgranicznie« – mówi Marcin Kydryński, pomysłodawca koncertu. – B jak »Bezgranicznie«. Bez ograniczeń, bez granic, bez podziałów, bez uprzedzeń, bez kompleksów, bez lęku. B jak Branford”.

W ramach trasy koncertowej BMW Jazz Club odbędą się trzy koncerty:
– 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej
– 4 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie
– 7 grudnia w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

*

Na tę okoliczność przygotowaliśmy dla naszych Czytelników konkurs – do wygrania 10 zestawów płyt (w skład zestawu wchodzą dwa albumy: „In My Solitude” Branforda Marsalisa oraz „ID” Anny Marii Jopek).

Żeby wygrać, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Kiedy odbyła się pierwsza edycja BMW Jazz Club, pod jakim hasłem i kto wziął w niej udział? Na odpowiedzi czekamy do 2 grudnia – maile należy przesłać na adres internet@polityka.pl, pisząc w temacie wiadomości: Konkurs BMW Jazz Club.

Zwycięzcy zostaną wylosowani, a o wygranej powiadomimy ich mailowo. Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj