(Aktualnie) ulubione książki Billa Gatesa
Najbogatszy człowiek świata podsumował na swoim blogu najlepsze lektury, które przeczytał w 2015 r. Dlaczego te, a nie inne? Bo w jakiś sposób objaśniają świat – tłumaczy miliarder.

 

.
mat. pr.

.

Znajdują miliarderzy czas na czytanie. Do czytania zachęcał nie tak dawno Mark Zuckerberg. Pora na współtwórcę Microsoftu Billa Gatesa.

„Przejrzałem listę książek, które przeczytałem w tym roku, i zauważyłem pewną prawidłowość – opowiada Bill Gates na swoim blogu. – Wiele z nich, większość właściwie, odpowiada na zasadnicze pytanie: jak działa świat? Niektóre wyjaśniają prawidłowości fizycznego świata, na przykład w jaki sposób chronić się przed śmiertelnymi chorobami. Inne dają nam wgląd w ludzką kondycję. Nie zamierzałem przyglądać się tym tematom intencjonalnie, ale moja naczelna reguła, którą stosuję przy wyborze lektur, została zachowana – czytam głównie po to, żeby się uczyć”. Miliarder podsumował swoje tegoroczne lektury.

„Lista została przygotowana bez świadomego porządku” – wyjaśnia. „Nie wszystkie książki zostały opublikowane w tym roku, ale mam nadzieję, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie” – dodaje na zachętę. Pozycji tych na polskich rynku nie ma – jeszcze. Zawczasu warto je sobie wynotować i zapamiętać.

Oto co wyróżnił w tym roku:

.
mat. pr.

.

1. „The Road to Character”, David Brooks

Z recenzji Gatesa: „Publicysta »New York Times’a« przygląda się sprzecznym wartościom, które motywują każdego z nas. Autor uważa, że amerykańskie społeczeństwo wciąż dobrze sobie radzi z résumé virtues (cechy,które gwarantują życiowy sukces), ale mają kłopot z eulogy virtues (cechy, dzięki którym osiągamy wewnętrzny spokój).

Brooks przywołuje historyczne postacie, które uosabiają te cechy. Charakterystyka gen. II wojny światowej George’a Marshalla okazała się bardzo pouczająca. Nawet jeśli czasem odróżnienie jednego typu cech od drugiego nie wydaje się zbyt jasne, »The Road to Character« dało mi do myślenia. To prowokujące do dalszej analizy spojrzenie na to, co to znaczy – dobrze żyć”.

.
mat. pr.

.

2. „Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words”, Randall Munroe

Z recenzji Gatesa: „Munroe (autor XKCD, komiksu internetowego o romansie, sarkazmie, matematyce i języku – red.), który kiedyś pracował nad robotami dla NASA, to idealny człowiek, który jest w stanie wyjaśnić najróżniejsze sprawy: to, jak działają smartfony, zawartość amerykańskiej konstytucji. Używa przy tym tylko tysiąca prostych, potocznych słów i diagramów.

To genialny pomysł, bo jeśli nie jesteś w stanie opisać skomplikowanego systemu w prosty sposób, oznacza to, że go tak naprawdę nie pojąłeś”.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną