Wizje Hieronima Boscha

Żaba może znaczyć wszystko
500 lat temu zmarł twórca, którego artystyczne wizje do dziś nie dają spokoju historykom sztuki i ekscytują niezliczone rzesze fanów. Nazywał się van Aeken, ale powszechnie znany jest jako Hieronim Bosch.
Środkowa część tryptyku „Wóz z sianem”, 1510-16 r.
Erich Lessing/AKG/EAST NEWS

Środkowa część tryptyku „Wóz z sianem”, 1510-16 r.

„Śmierć skąpca”, 1500-10 r.
National Gallery of Art/Samuel H. Kress Collection

„Śmierć skąpca”, 1500-10 r.

„Statek głupców”, 1500-10 r.
Musee du Louvre

„Statek głupców”, 1500-10 r.

Przydomek przyjął sobie od nazwy miasta, w którym urodził się, umarł i z którego prawdopodobnie przez całe życie nosa nie wyściubił: ‘s-Hertogenbosch. I to położone 80 km na południe od Amsterdamu miasto będzie przez najbliższe 12 miesięcy najhuczniej celebrowało ów okrągły jubileusz. Kulminacją tej fety bez wątpienia będzie wystawa „Wizje geniuszu”, która w lokalnym muzeum Het Noordbrabands potrwa od lutego do maja. Wprawdzie samo muzeum nie może pochwalić się posiadaniem żadnego dzieła mistrza, ale dzięki wytrwałym, paroletnim negocjacjom udało mu się ściągnąć ich sporo z całego świata.

Teraz organizatorom pozostała już tylko troska o to, by spuściznę po Boschu jak najlepiej zaprezentować. O powszechne zachwyty nie ma obaw, towarzyszą one twórczości Boscha już od dawna. Gorzej z jej zrozumieniem. Wszak – jak pisał Pierre Courthion w „Malarstwie flamandzkim i holenderskim” – „Dzieło Boscha jest nieustającym pytaniem pełnym podtekstów, zagadek, gorszących dziwactw”. Jakie odpowiedzi na to pytanie dawali dotychczas badacze spuścizny tego twórcy.

Wizje i patologie

W największym uproszczeniu dorobek Boscha można podzielić na dwie części. Pierwsza to dość konwencjonalne, utrzymane w duchu epoki malarstwo nawiązujące stylistycznie i tematycznie do osiągnięć słynnych tzw. prymitywistów flamandzkich, na czele z Janem van Eyckiem, Petrusem Christusem, Hansem Memlingiem i Rogierem van der Veydenem. Obrazy, które – można powiedzieć – trzymają się malarskiej tradycji swoich czasów: „Adoracja dzieciątka”, „Wędrowiec”, „Leczenie głupoty”, „Kuglarz”, „Ukrzyżowanie”, „Ołtarz Epifanii”, a nawet – choć już z lekkim odlotem – „Statek głupców” i „Niesienie krzyża”. W przypadku części tych prac trwają zresztą cały czas spory, czy na pewno malował je Bosch.

Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy sięgamy po sztandarowe dzieła Boscha, te, które zapewniły mu artystyczną nieśmiertelność. A więc przede wszystkim cztery wielkie tryptyki: „Wóz z sianem” i „Ogród rozkoszy ziemskich” (oba w Madrycie), „Kuszenie św. Antoniego” (Lizbona) oraz „Sąd Ostateczny” (Wiedeń), choć w przypadku tej ostatniej pracy niektórzy historycy upierają się, że nie wyszła spod ręki wielkiego mistrza.

Liczba przymiotników, którymi krytycy opisywali te obrazy, jest doprawdy imponująca, z najczęstszymi: obsesyjne, fantasmagoryczne, halucynacyjne, demoniczne, patologiczne, okrutne, oniryczne, wizyjne. Waldemar Łysiak w „Malarstwie białego człowieka” z właściwym sobie literackim zacięciem pisał, że to „stężone pandominium, kosmos bestialstwa i muzeum zwyrodnień”. Uff. Tysiące epizodów, które składają się na owe dzieła, sprawiają zaś, że znaleźć tam można rzeczywiście wszystko: Boga i szatana, ekstazę i cierpienie, wiarę i herezję, miłość i nienawiść, szaleństwo i kontemplację, chaos i harmonię. Światy realne i całkowicie wyimaginowane, wobec których widz staje oniemiały i zdezorientowany. I zadaje sobie pytania. Skąd on to wytrzasnął? Jak to wszystko rozumieć?

Niestety, odpada najbardziej oczywista w takich przypadkach droga interpretacyjna: biografia twórcy. Po pierwsze, dlatego że, poza paroma szczegółami, niewiele o artyście wiemy. Po drugie zaś, dlatego że temu, co wiemy, raczej nie po drodze z tym, co widzimy. Bosch był przykładnym obywatelem, spełniającym się w życiu rodzinnym i zawodowym, aktywnym w przedsięwzięciach społecznych. Szanowanym i zamożnym. W tej sytuacji pozostają spekulacje.

Od prymitywnych (był chory na umyśle), przez spiskowe (kultywował i utrwalał na obrazach wiedzę tajemną, ezoterykę, astrologię i alchemię), folklorystyczno-etnograficzne (ilustrował zapomniane już przysłowia i powiedzenia), parafarmakologiczne (malował pod wpływem narkotyków), po psychoanalityczne (dręczyła go jakaś przemożna mieszanka grzechu i winy). Niemiecki badacz Wilhelm Fraenger dokonał szczegółowej analizy najsłynniejszych prac Boscha, by za jej pomocą przekonać do tezy efektownej, choć tak samo prawdopodobnej jak inne, a zawartej w monumentalnym dziele „Bosch”. Uznał on bowiem, że malarz był członkiem tajnej sekty adamitów, praktykującej nudyzm, wolną miłość i poligamię.

Cóż, świat wyobraźni artysty był tak rozległy i zróżnicowany, że w gruncie rzeczy udałoby się z jego pomocą przekonująco uzasadniać dowolną hipotezę. Tymczasem prawda może być zaskakująco prozaiczna: Bosch jako przykładny katolik chciał jedynie poprzez sztukę realizować klasyczny dla swych czasów projekt moralizatorski; przestrzegać przed pokusami i grzechem, tępić głupotę i podłość, ukazywać marność życia doczesnego. Za pomocą pędzla głosić, rozpisane na setki epizodów i anegdot, osobiste kazanie. A że fantazja dyktowała mu dość niekonwencjonalne środki perswazji, to już zupełnie inna sprawa…

Trzeba tu jednak pamiętać, że twórca żył w czasach, gdy zbiorową wyobraźnię narodów zapełniały opowieści o bestiach, diabłach, dziwacznych dalekich krainach, o końcu świata. Rozszerzając to myślenie, można zgodzić się z Walterem Bosingiem, który w książce „Między niebem a piekłem” pisał: „to upodobanie do wszelkich dziwadeł dzielił Bosch ze swoją epoką, która lubowała się w grotesce oraz perwersji”.

Deszyfranci i uwiedzeni

Niezależnie od pytań o intencje malarskie Boscha pozostają jeszcze pytania o to, jak odczytywać nagromadzone na obrazach symbole? W perspektywie tzw. przesłań ogólnych zadanie jest proste. Łatwo zrozumieć intencję towarzyszącą „Kuszeniu św. Antoniego” czy „Niesieniu krzyża”. Bez problemu domyślamy się, że „Wóz z sianem” to alegoria ludzkiego losu, zaś „Wędrowiec” uczy, że zawsze można porzucić złe życie i zacząć od początku. Ale już przy środkowej części tryptyku „Ogród rozkoszy ziemskich” pewność mija. Jest to obraz raju czy świata rozpusty? A może obraz raju rozpustników? Ba, pojawiły się interpretacje, że Bóg Stwórca na lewym skrzydle tego tryptyku, to w gruncie rzeczy Szatan namawiający Adama i Ewę do zła. A świadczyć o tym ma daleki od realizmu, dziwacznie zdeformowany otaczający ich pejzaż.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną