Kultura

Zmarła Harper Lee, autorka kanonicznej powieści „Zabić drozda”

Twitter
Pisarka miała 89 lat. Niedawno opublikowano jej debiutancką, odnalezioną po latach powieść.

Harper Lee, amerykańska pisarka i publicystka, zmarła w wieku 89 lat w Alabamie – informację podały lokalne media. W ciągu swego życia napisała niewiele prozy, ale na trwałe zapisała się w historii literatury. „Zabić drozda” uznaje się bowiem za jedną z najważniejszych powieści XX wieku. Lee spenetrowała na jej łamach głęboko zakorzeniony problem rasizmu w Ameryce, do dziś jest lekturą obowiązkową choćby w Wielkiej Brytanii, należy też do kanonu światowej literatury.

Niedawno ukazała się – także w Polsce – druga jej powieść. A w zasadzie pierwsza, bo „Idź, postaw wartownika” to odnaleziony po latach prozatorski debiut. Gdy rzecz powstała, nie znalazł się chętny wydawca. Rękopis trafił w ręce prawniczki po śmierci siostry Harper Lee. Książka natychmiast trafiła na listy bestsellerów, choć nie miała najlepszych recenzji – był to wyraźnie szkic literacki, nie kompletne dzieło, które autorka od początku do końca opracowała.

Ostatnie lata życia Harper Lee spędziła w domu opieki niedaleko Monroeville w Alabamie, gdzie dorastała, w mieście, które w powieści „Zabić drozda” przemianowała na Maycomb. Powieść ukazała się w 1960 r., rozeszła się w 40 mln egzemplarzy na całym świecie. Autorka odebrała za nią Nagrodę Pulitzera.

Harper Lee urodziła się w 1926 r. Przyjaźniła się z innym aspirującym pisarzem Trumanem Capote (pierwowzór Dilla Harrisa z „Zabić drozda”), któremu pomagała napisać artykuł „Z zimną krwią”. Ostatecznie wyewoluował on w książkę, którą Capote jej zadedykował.

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną