Znamy wyniki plebiscytu portalu Lubimyczytać.pl na najlepsze książki 2015
Wyniki są ciekawe, bo prócz oczywistych superbestsellerów wygrały książki mniej oczywiste. Czyli że faktycznie lubimy czytać.
Tumblr

Dobra wiadomość jest taka, że lubimy czytać. Ponad 33 tysiące osób (dokładnie 33329) zagłosowało w plebiscycie na najlepsze książki roku serwisu Lubimyczytać.pl. To naprawdę dużo.

Wyniki są ciekawe, bo oprócz oczywistych superbestsellerów takich jak „Dziewczyna z pociągu” wygrały książki mniej oczywiste. Na przykład w kategorii literatura faktu – „1945” Magdaleny Grzebałkowskiej. A w kategorii romans też wcale nie wygrał Grey (co dobrze świadczy o czytelnikach).

Na liście znalazło się 190 tytułów, które zyskały najwyższe oceny czytelników. I choćby w literaturze faktu jest ciekawie: dużo osób głosowało na „Wilki” Adama Wajraka, na „13 pięter” Filipa Springera.

Zaskakujący wynik padł w kategorii literatura piękna, gdzie najwięcej głosów uzyskał „Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber. To pokazuje przede wszystkim, jak szeroki odbiór mają książki o uzależnieniach (można by nawet stworzyć osobną podkategorię).

Nie zaskoczy za to chyba nikogo, że mistrzem horroru jest Stephen King – był, jest i będzie. Taki konkurs ma jeszcze jedna zaletę – może zachęcać do sięgania po tytuły, które cenią inni: warto z tej listy wybrać sobie lektury na wiosnę: Leonid Cypkin? David Foster Wallace? A może biografia Stryjeńskiej Angeliki Kuźniak?

Najlepsze w poszczególnych kategoriach:

Kryminał, sensacja, thriller: Paula Hawkins, „Dziewczyna z pociągu”
Literatura piękna: Małgorzata Halber, „Najgorszy człowiek na świecie”
Literatura faktu: Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”
Horror: Stephen King, „Bazar złych snów”
Literatura obyczajowa, romans: Colleen Hoover, „Maybe Someday”
Fantastyka, fantasy: Victoria Aveyard, „Czerwona królowa”
Science fiction: Dmitry Glukhovsky, „Futu.re”
Autobiografia, biografia, wspomnienia: Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”
Literatura młodzieżowa: Gayle Forman, „Wróć, jeśli pamiętasz”
Powieść historyczna: Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać”

Zobacz szczegółowe wyniki plebiscytu portalu Lubimyczytać.pl »

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną