Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kultura

Historie obrazowe

Komiks w świecie islamu

Postaci z „99”, komiksu o superbohaterach, z których każdy reprezentuje jeden z atrybutów przypisywanych Allahowi. Postaci z „99”, komiksu o superbohaterach, z których każdy reprezentuje jeden z atrybutów przypisywanych Allahowi. materiały prasowe
Komiks w świecie islamu nie ma lekko. Dlatego najlepsze albumy o tamtejszych realiach tworzą emigranci: Marjane Satrapi, Zeina Abirached czy debiutujący na polskim rynku Riad Sattouf, autor kontrowersyjnego „Araba przyszłości”.
Okładka „Gier jaskółek”materiały prasowe Okładka „Gier jaskółek”

Jest ich 99 i choć wyglądają jak rasowi amerykańscy superbohaterowie z wydawnictwa DC czy Marvel, to narodzilisię w Kuwejcie. Każdy z nich dysponuje jednym z 99 atrybutów Allaha i tworzą zgrany zespół. Są tolerancyjni, zwalczają zło na świecie i pomagają słabym, a na Facebooku śledzi ich poczynania 1,3 mln fanów. Ich pomysłodawcą i współscenarzystą jest Naif Al-Mutawa, który od 2006 r. zrobił na komiksie niezły biznes. Od początku dbał o to, by seria nie ustępowała amerykańskim produkcjom, zatrudniał w końcu zachodnich rysowników i scenarzystów – nie ma wśród nich najbardziej gorących nazwisk, ale to wciąż zawodowcy.

Polityka 13.2016 (3052) z dnia 22.03.2016; Kultura; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Historie obrazowe"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021