Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Janda pisze do ministra Glińskiego: To nie są moje prywatne teatry

Gala
Krystyna Janda w emocjonalnym wpisie zwraca się do ministra kultury, który zmniejszył o 90 proc. dofinansowanie dla prowadzonych przez nią teatrów.

Konflikt pomiędzy Krystyną Jandą a ministerstwem trwa od końca kwietnia, kiedy okazało się, że Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego drastycznie okrojoną dotację.

Swoją decyzję minister uzasadniał tak: „Nie oceniam na ogół poziomu artystycznego teatrów, choć teatr pani Jandy ma uznaną renomę. Natomiast nie jestem przekonany, czy system, w którym ktoś zakłada prywatny teatr i opiera go w dużej mierze na środkach publicznych, jest systemem właściwym”.

Krystyna Janda wnioskowała o 1,5 mln zł na działalność Och-Teatru i Teatru Polonia, jednak otrzymała, dopiero po odwołaniu, 150 tys. złotych. Oznacza to, że zamiast planowanych 10 premier odbędzie się w tym roku w obu teatrach jedynie pięć. Nie będzie też darmowych wakacyjnych spektakli na pl. Konstytucji w Warszawie.

W sobotę, 7 maja, Krystyna Janda postanowiła odpowiedzieć ministrowi na Facebooku. Opublikowała tam wpis, w którym tłumaczy, że teatry „nie są jej”, tylko fundacji, a to oznacza, że „zysków nie bierze do kieszeni”. „Wszystkie zarobione pieniądze idą na cele statutowe, czyli produkcję spektakli, remonty, zakup sprzętu, koszty stałe” – tłumaczy Glińskiemu.

Przypomina też, że „dotychczasowa pomoc ze strony państwa przez te 11 lat działalności to nie więcej niż 10% naszego budżetu (wszystko razem), resztę wypracowujemy sami. Płacimy gigantyczne podatki państwu i prawa ZAIKS-owi”.

Janda podkreśla, że należące do Fundacji teatry „rocznie wystawiają prawie 900 spektakli, w tym przedstawienia uliczne, niebiletowane. Gramy spektakle nieprzerwanie, bez przerwy wakacyjnej, a do tego nieszczęsnego roku, także spektakle na ulicy, na Placu Konstytucji i na ul. Grójeckiej, za darmo, latem, dla około 15 tys. widzów każdego roku. Widzów, których często na bilet do teatru zwyczajnie nie stać”.

Na koniec podkreśla, że Fundacja powstała z jej osobistego „obowiązku pomocy kulturze”, chęci „grania repertuaru ambitnego, trudnego, kontrowersyjnego. Gdybym myślała inaczej otworzyłabym spółkę z o.o.”.

List Krystyny Jandy w całości można przeczytać na Facebooku: 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Mleczaki króla Karola, dżuma, inkwizycja. Średniowiecze odsłania swoje tajemnice

Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.

Tomasz Targański
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną