Kultura

Odrzucone odcinki „Gry o tron”

„Pan Tadeusz” nieugrzeczniony

Czytanie „Pana Tadeusza” w Teatrze Narodowym, księga X. Próba z udziałem reżysera (w środku) Czytanie „Pana Tadeusza” w Teatrze Narodowym, księga X. Próba z udziałem reżysera (w środku) Tomasz Urbanek / EAST NEWS
W Teatrze Narodowym Piotr Cieplak na nowo odczytuje „Pana Tadeusza”. To nie jest patriotyzm, który głaszcze Polaków po główkach.
Ten spektakl Cieplaka zapowiada się na najsmutniejszy i najbardziej gorzki w karierze reżysera.Jakub Ostałowski/Polityka Ten spektakl Cieplaka zapowiada się na najsmutniejszy i najbardziej gorzki w karierze reżysera.

Przez ponad dwie dekady reżyserskiej kariery Piotr Cieplak zapracował sobie na miano bodaj jedynego w polskim teatrze poszukiwacza metafizyki i Boga – piątego, duchowego wymiaru w sytuacjach codziennych, twórcy scenicznych moralitetów i misteriów. Teatralnym hitem lat 90. była jego – głośna pod każdym względem – realizacja XVI-wiecznej „Historyi o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka. Z muzyką rockową graną na żywo przez zespół Kormorany, z Chrystusem walczącym ze złem i z aptekarzem Rubenem, sprzedającym trzem Mariom wonności, który w wykonaniu Adama Ferencego przypominał ówczesnych polskich rekinów biznesu handlujących na ulicy ze „szczęk”.

Polityka 21.2016 (3060) z dnia 17.05.2016; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Odrzucone odcinki „Gry o tron”"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013