Zapowiedź festiwalu: „20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca”

Holendrzy w Lublinie
Holandia to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki tańca i baletu.
NDT/materiały prasowe

Występy holenderskiego teatru tańca – Nederlands Dans Theatre 2  zainaugurują 20. edycję Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. 

Holandia to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki tańca i baletu, a działające od 1978 r. NDT2 idealnie wpisuje się w ideę festiwalu opartego na narodowej i kulturowej różnorodności. Począwszy od Jiří Kyliána (pomysłodawcy zespołu) NDT2 to plejada nazwisk o światowej renomie. Skupia tancerzy w wieku 18-23 lat i stanowi młodszy filar Nederlands Dans Theatre. Artyści często podróżują; ostatnie sześciotygodniowe tournée po 11 miastach Wielkiej Brytanii zakończone entuzjastycznie przyjętym występem w słynnym londyńskim Sadler’s Wells to tylko jeden z przykładów. Uznanie wzbudza wszechstronny repertuar, nowoczesny, a jednak bazujący na technice klasycznej język tańca, perfekcja wykonania, ambitny dobór muzyki.

W Lublinie wystawione zostaną spektakle powstałe w latach 1997–2015.

Wieczór otworzą „Schubert” i „ Some Other Time” w choreografii Paula Lightfoota i Sol León. Para tworzy razem od 27 lat i kreuje artystyczny wizerunek NDT. Kolejnym zaprezentowanym utworem będzie „Mutual Comfort” pochodzącego z Rumunii Edwarda Cluga, obecnie dyrektora artystycznego Maribor Ballet w Słoweńskim Teatrze Narodowym. W programie znalazło się też siedmiominutowe „Solo” na trzech tancerzy baletowego abstrakcjonisty Hansa van Manena zaliczanego do grona najważniejszych holenderskich twórców i współzałożyciela Holenderskiego Baletu Narodowego. Ostatnim bohaterem wieczoru będzie obdarzony dużym talentem komicznym szwedzki choreograf Alexander Ekman. „Cacti” to jego osobista rozprawa z recenzentami i próba zmuszenia widowni do refleksji nad postrzeganiem sztuki. Jak zostaną przyjęte występy NDT2 w Lublinie przekonamy się już niebawem, a ciąg dalszy festiwalu we wrześniu.

Szczegóły: www.mstt.pl

20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 24–25 czerwca, Lublin, Centrum Spotkania Kultur

Organizatorzy: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur.

***

Rozszerzona wersja recenzji, która ukazała się w POLITYCE nr 26 (3065)

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną