Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Holendrzy w Lublinie

Zapowiedź festiwalu: „20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca”

NDT / materiały prasowe
Holandia to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki tańca i baletu.

Występy holenderskiego teatru tańca – Nederlands Dans Theatre 2  zainaugurują 20. edycję Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. 

Holandia to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki tańca i baletu, a działające od 1978 r. NDT2 idealnie wpisuje się w ideę festiwalu opartego na narodowej i kulturowej różnorodności. Począwszy od Jiří Kyliána (pomysłodawcy zespołu) NDT2 to plejada nazwisk o światowej renomie. Skupia tancerzy w wieku 18-23 lat i stanowi młodszy filar Nederlands Dans Theatre. Artyści często podróżują; ostatnie sześciotygodniowe tournée po 11 miastach Wielkiej Brytanii zakończone entuzjastycznie przyjętym występem w słynnym londyńskim Sadler’s Wells to tylko jeden z przykładów. Uznanie wzbudza wszechstronny repertuar, nowoczesny, a jednak bazujący na technice klasycznej język tańca, perfekcja wykonania, ambitny dobór muzyki.

W Lublinie wystawione zostaną spektakle powstałe w latach 1997–2015.

Wieczór otworzą „Schubert” i „ Some Other Time” w choreografii Paula Lightfoota i Sol León. Para tworzy razem od 27 lat i kreuje artystyczny wizerunek NDT. Kolejnym zaprezentowanym utworem będzie „Mutual Comfort” pochodzącego z Rumunii Edwarda Cluga, obecnie dyrektora artystycznego Maribor Ballet w Słoweńskim Teatrze Narodowym. W programie znalazło się też siedmiominutowe „Solo” na trzech tancerzy baletowego abstrakcjonisty Hansa van Manena zaliczanego do grona najważniejszych holenderskich twórców i współzałożyciela Holenderskiego Baletu Narodowego. Ostatnim bohaterem wieczoru będzie obdarzony dużym talentem komicznym szwedzki choreograf Alexander Ekman. „Cacti” to jego osobista rozprawa z recenzentami i próba zmuszenia widowni do refleksji nad postrzeganiem sztuki. Jak zostaną przyjęte występy NDT2 w Lublinie przekonamy się już niebawem, a ciąg dalszy festiwalu we wrześniu.

Szczegóły: www.mstt.pl

20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 24–25 czerwca, Lublin, Centrum Spotkania Kultur

Organizatorzy: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur.

***

Rozszerzona wersja recenzji, która ukazała się w POLITYCE nr 26 (3065)

Polityka 26.2016 (3065) z dnia 21.06.2016; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Holendrzy w Lublinie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną