Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Holendrzy w Lublinie

Zapowiedź festiwalu: „20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca”

NDT / materiały prasowe
Holandia to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki tańca i baletu.

Występy holenderskiego teatru tańca – Nederlands Dans Theatre 2  zainaugurują 20. edycję Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. 

Holandia to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki tańca i baletu, a działające od 1978 r. NDT2 idealnie wpisuje się w ideę festiwalu opartego na narodowej i kulturowej różnorodności. Począwszy od Jiří Kyliána (pomysłodawcy zespołu) NDT2 to plejada nazwisk o światowej renomie. Skupia tancerzy w wieku 18-23 lat i stanowi młodszy filar Nederlands Dans Theatre. Artyści często podróżują; ostatnie sześciotygodniowe tournée po 11 miastach Wielkiej Brytanii zakończone entuzjastycznie przyjętym występem w słynnym londyńskim Sadler’s Wells to tylko jeden z przykładów. Uznanie wzbudza wszechstronny repertuar, nowoczesny, a jednak bazujący na technice klasycznej język tańca, perfekcja wykonania, ambitny dobór muzyki.

W Lublinie wystawione zostaną spektakle powstałe w latach 1997–2015.

Wieczór otworzą „Schubert” i „ Some Other Time” w choreografii Paula Lightfoota i Sol León. Para tworzy razem od 27 lat i kreuje artystyczny wizerunek NDT. Kolejnym zaprezentowanym utworem będzie „Mutual Comfort” pochodzącego z Rumunii Edwarda Cluga, obecnie dyrektora artystycznego Maribor Ballet w Słoweńskim Teatrze Narodowym. W programie znalazło się też siedmiominutowe „Solo” na trzech tancerzy baletowego abstrakcjonisty Hansa van Manena zaliczanego do grona najważniejszych holenderskich twórców i współzałożyciela Holenderskiego Baletu Narodowego. Ostatnim bohaterem wieczoru będzie obdarzony dużym talentem komicznym szwedzki choreograf Alexander Ekman. „Cacti” to jego osobista rozprawa z recenzentami i próba zmuszenia widowni do refleksji nad postrzeganiem sztuki. Jak zostaną przyjęte występy NDT2 w Lublinie przekonamy się już niebawem, a ciąg dalszy festiwalu we wrześniu.

Szczegóły: www.mstt.pl

20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 24–25 czerwca, Lublin, Centrum Spotkania Kultur

Organizatorzy: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur.

***

Rozszerzona wersja recenzji, która ukazała się w POLITYCE nr 26 (3065)

Polityka 26.2016 (3065) z dnia 21.06.2016; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Holendrzy w Lublinie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną