„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Ostatnia metafora Baumana

Retrotopia: pośmiertna lekcja słynnego polskiego socjologa

Od momentu przejścia na emeryturę w 1990 r. Zygmunt Bauman napisał 40 książek. Od momentu przejścia na emeryturę w 1990 r. Zygmunt Bauman napisał 40 książek. Bartłomiej Kudowicz / Forum
W pośmiertnie wydanej książce Zygmunt Bauman zostawił nam jeszcze jedno słowo przydatne do opisania naszego świata wzajemnej nieufności, niewiary w przyszłość i idealizowania przeszłości: retrotopia.
Akwarela Paula Klee „Angelus Novus” z 1920 r., do której odwoływał się Zygmunt Bauman.Fine Art Images/Heritage Images Akwarela Paula Klee „Angelus Novus” z 1920 r., do której odwoływał się Zygmunt Bauman.

9 stycznia odszedł do „płynnej wieczności” Zygmunt Bauman. Nie doczekał ukazania się ostatniej, jak się okazało, swojej książki, która brytyjską premierę miała jeszcze w tym samym miesiącu. „Retrotopia”, bo o niej mowa, to z pewnością pożegnanie wielkiego socjologa nie tylko ze światem, ale także ostateczny rozrachunek z własnym intelektualnym dziedzictwem. Książka „gęsta”, bezwzględna w diagnozach, przypominająca tren żałobny i lament, tyle tylko, że dedykowany nie zmarłej osobie, ale pewnej formie utraconej kultury – ufającej, że przyszłość daje nadzieję.

Polityka 9.2017 (3100) z dnia 28.02.2017; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatnia metafora Baumana"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021