„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Fascynująca literacka mapa świata: oto książki, które najlepiej reprezentują swoje kraje

Wystarczy przestudiować tę upstrzoną szczegółami mapę, żeby mieć ogólne rozeznanie w tym, co i gdzie się czyta.

Literatura brytyjska i amerykańska jest światu dobrze znana – chociażby ze względu na powszechność języka. W Polsce znamy też nieco lepiej rynki książki naszych sąsiadów i Europy w ogólności. Ale czy wiemy, co się czyta w krajach Afryki? Albo na Antypodach? Krótko mówiąc – po co się sięga w księgarniach i bibliotekach daleko od naszych szerokości geograficznych? Czasem dobrze wyjść poza kanon lektur i spojrzeć na świat pod względem literackim właśnie.

Poniższa mapa – przygotowana z troską o detal przez jednego z użytkowników serwisu Reddit – przynosi pewne odpowiedzi. Jej autor zestawił książki, z których konkretne kraje słyną. Takie, które są na poszczególnych rynkach popularne (na ogół od dekad, czasem od wieków) i do których nadal się wraca.

Można rzecz jasna dyskutować i mieć zdanie odrębne. Zapewne w każdym kraju znalazłoby się inne dzieło kanoniczne niż to, które wybrał twórca mapy. Ale trudno jego wysiłków nie docenić. Żeby stworzyć mapę, musiał przebrnąć przez bariery językowe i masę rozmaitych danych – efekt zachwyca. Mapa cieszy się olbrzymią popularnością w internecie, co też jest zjawiskiem krzepiącym, biorąc pod uwagę różne alarmujące dane na temat czytelnictwa (lub raczej jego kryzysu).

Polsce autor mapy przypisał ostatecznie „Lalkę” Bolesława Prusa. Celnie, bo to wciąż jedna z najlepiej napisanych, najciekawszych rodzimych powieści.

A oto co się czyta w innych krajach:

.Backforward24/Reddit.

(powiększ mapę)

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną