Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Fascynująca literacka mapa świata: oto książki, które najlepiej reprezentują swoje kraje

Wystarczy przestudiować tę upstrzoną szczegółami mapę, żeby mieć ogólne rozeznanie w tym, co i gdzie się czyta.

Literatura brytyjska i amerykańska jest światu dobrze znana – chociażby ze względu na powszechność języka. W Polsce znamy też nieco lepiej rynki książki naszych sąsiadów i Europy w ogólności. Ale czy wiemy, co się czyta w krajach Afryki? Albo na Antypodach? Krótko mówiąc – po co się sięga w księgarniach i bibliotekach daleko od naszych szerokości geograficznych? Czasem dobrze wyjść poza kanon lektur i spojrzeć na świat pod względem literackim właśnie.

Poniższa mapa – przygotowana z troską o detal przez jednego z użytkowników serwisu Reddit – przynosi pewne odpowiedzi. Jej autor zestawił książki, z których konkretne kraje słyną. Takie, które są na poszczególnych rynkach popularne (na ogół od dekad, czasem od wieków) i do których nadal się wraca.

Można rzecz jasna dyskutować i mieć zdanie odrębne. Zapewne w każdym kraju znalazłoby się inne dzieło kanoniczne niż to, które wybrał twórca mapy. Ale trudno jego wysiłków nie docenić. Żeby stworzyć mapę, musiał przebrnąć przez bariery językowe i masę rozmaitych danych – efekt zachwyca. Mapa cieszy się olbrzymią popularnością w internecie, co też jest zjawiskiem krzepiącym, biorąc pod uwagę różne alarmujące dane na temat czytelnictwa (lub raczej jego kryzysu).

Polsce autor mapy przypisał ostatecznie „Lalkę” Bolesława Prusa. Celnie, bo to wciąż jedna z najlepiej napisanych, najciekawszych rodzimych powieści.

A oto co się czyta w innych krajach:

.Backforward24/Reddit.

(powiększ mapę)

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sto najodważniejszych polskich piosenek. Nie zawsze chodzi o tekst

Co się stało z odwagą twórców piosenek? I czy oznacza ona dziś to samo co przed laty? Zmianę pomaga prześledzić nowe wydawnictwo poświęcone polskiej muzyce ostatnich dekad.

Mirosław Pęczak
16.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną